Slovensko sa musí pripraviť na zmenu klímy predovšetkým lokálne

25. septembra 2019, Slavěna Vorobelová, politické dianie

Klimatické zmeny sú vážny problém, ktorý si uvedomujú mnohí z nás, o tom netreba chodiť rečniť do USA. Aj moja generácia si pamätá, že v časoch nášho detstva, keď bolo v lete 32 stupňov, pociťovali sme to už ako extrémnu horúčavu.  Dnes takúto teplotu vnímame už ako mierne ochladenie.

V médiách sledujeme ako sa topia ľadovce, medvede sa boria namiesto v snehu v piesku a na náš svet sa rúti podľa všetkého katastrofa. Vedci sú vo svojich odhadoch čoraz pesimistickejší. Na klimatickom samite sa 77 krajín, vrátane Slovenska, zaviazalo byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050. Chýbajú však obrovskí znečisťovatelia. Slovensko v rámci EÚ sa môže len hrať na boj proti klimatickým zmenám, keď veľký hráči ako Čína, USA či India na tieto pravidlá nepristúpia.

Čo však môžeme urobiť my, na Slovensku? Vážne nestačí, že si namiesto igelitky kúpime hipsterskú plátenú tašku, siahneme po uhorkách bez plastového obalu, umyjeme nejaký plastový obal a potom letíme dvakrát v roku lietadlom na druhý koniec zemegule. Treba sa nato však pozerať aj trochu z iného uhla, teda čo dokážeme urobiť s väčším efektom a najmä pre Slovensko. Môžeme zlepšiť stav v našej krajine. Taký národný pohľad.

Naša krajina má skvelú polohu, patríme k najlesnatejším štátom aj napriek k drancovaniu, máme pohoria aj nížiny a pomerne veľké zásoby vody. Nemali by sme sa však na to spoliehať, ale začať myslieť na budúcnosť. Musíme sa zamerať na zalesňovanie našej krajiny odolnejšími druhmi drevín a zamedziť výrubom. Či už v mestách alebo mimo nich. Ďalším krokom je udržanie vody na našom území. Táto tekutina bude pravdepodobne v budúcnosti veľmi vzácna. Slovensko by z toho malo vyťažiť. S tým súvisí aj prepracovanie systému zavlažovania v poľnohospodárstve. Tu netreba vymýšľať žiadnu teplú vodu, len obnoviť to, čo za socializmu skvele fungovalo. Treba zachovať biodiverzitu, chrániť pôvodné druhy zvierat na našom území a pripraviť sa na príchod nových. Dostatočné zalesňovanie, vodné zdroje a pripravené poľnohospodárstvo by našej krajine pomohli zvýšiť šance v boji proti klimatickým zmenám. V tomto prípade nech bojujú veľkí hráči globálne, ale my sa pripravujme radšej lokálne.

A niečo pre lepšie pochopenie, čo môžeme urobiť a prečo https://www.youtube.com/watch?v=GAxUQRLZfyQ

Zaujímavé názory na Grétu https://www.youtube.com/watch?v=gh-w28o4sx8