Sulík nech sa zbalí

15. júla 2022, Slavěna Vorobelová, politické dianie

Ten Sulík je fakt zvláštny človek! Na jednej strane je to tvrdý liberál, ktorý žije v utopických predstavách o tom, že trh všetko vyrieši a štát do tohto procesu nemá zasahovať, ale na druhej strane, keď práve trh „rieši“, aj vďaka neschopnosti Sulíka, tak Sulík povie, že štát mohol a mal pomôcť, ale zlý Matovič nedal peniaze.

Jediná hlinikáreň na Slovensku vďaka nenormálne drahým energiám a prehnaným únijným eko-opatreniam ukončuje svoju výrobu, čím prídu o prácu nielen zamestnanci tejto fabriky (u nás jediného druhu), ale aj na ňu naviazaní subdodávatelia a podniky pridruženej výroby. Človek by si bol pomyslel, že slovenské národné hospodárstvo, ktoré je naviazané na automobilový priemysel, si nemôže dovoliť, aby jediný producent hliníka ukončil zo dňa na deň výrobu. Čo budeme na autá montovať namiesto hliníkových plechov ukrajinské zástavy alebo Sulíkove volebné letáčiky o podnikateľských kilečkách?!

Sulík sa darmo vyhovára na Matoviča, to on je minister hospodárstva a on je zodpovedný za súčasný stav nášho upadajúceho hospodárstva, on nedokázal vyjednať priaznivé ceny energií, on nedokázal ochrániť naše národohospodárske záujmy pred hlúpymi západnými sankciami. Nie Matovič, ale on ako minister hospodárstva, pretože to všetko patrí do pôsobnosti jeho ministerstva. A on sa stále prezentuje ako ten najväčší a jediný odborník v tejto tragikomickej vládnej manéži, avšak jeho výsledky dokazujú, že od ostatných členov vlády sa svojou odbornosťou až tak veľmi neodlišuje. Toto je ďalší dôvod na okamžitú Sulíkovu demisiu.

A že sa to nedá?! Prečo teda Maďari vedia hájiť svoje národné záujmy, keď sa to nedá?! Prečo Nemci vedia obísť akékoľvek bruselské sankcie, keď sa to akože nedá?!

A na záver už len dodám, že nie je to po prvýkrát, čo Sulík poprel samého seba a pripustil, že zásah štátu v podobe pomoci bol nevyhnutný, aby si to trh „nevyriešil“ po svojom, v tomto prípade ukončením prevádzky. Áno je to tak, keď sa jedná o strategický hospodársky záujem, tak zásah štátu je absolútne opodstatnený kvôli tomu, aby sa nespustila reťazová reakcia, ktorá môže významne poškodiť celé národné hospodárstvo. Rovnako tak, by energetická infraštruktúra a výrobcovia energie mali byť pod absolútnou kontrolou štátu z hľadiska manažmentu a rozhodnutí o cenotvorbe, aby si energetické giganty v rukách zopár sociopatických miliardárov nemohli ohýbať, manipulovať a destabilizovať trh podľa toho, ako sa ráno zobudia. Výzvou blízkej budúcnosti pre Slovensko teda bude prinavrátenie energetickej infraštruktúry, produkcie a politiky do štátnych rúk. Súčasná kríza energonosičov je dôkazom toho, že je to absolútne nevyhnutné.

P.S.: Držme si klobúky, smerujeme do poriadnej búrky. Verím, že Sulík podá čoskoro demisiu spolu so svojimi spolustraníkmi a budú ho nasledovať aj ďalší “experti”.