Morawieckeho snaha oddialiť voľby

10. augusta 2023, Slavěna Vorobelová, politické dianie

„Mäkké podbruško“ NATO – priesmyk Suwalki medzi Poľskom a Litvou, resp. Bieloruskom a Kaliningradom

Tento cca 100 km dlhý priesmyk dnes slúži ako pozemný koridor medzi Poľskom a takmer bezbrannými pobaltskými štátmi a zároveň oddeľuje ruskú exklávu Kaliningrad na pobreží Baltiku od Bieloruska, spojenca Ruska. Ak by prišlo k zmene pomerov v tomto priesmyku, tak by Rusko získalo pozemný koridor do Kaliningradu, resp. k pobrežiu Baltiku, a pobaltské štáty by ostali odrezané od existenčnej vojenskej pomoci hlavných síl NATO. Preto sa táto oblasť označuje ako „mäkké podbruško“ NATO (najslabšie miesto) a vojenskí stratégovia predpokladajú to, že ak by prišlo k napadnutiu územia členského štátu NATO zo strany Ruska, tak by to najpravdepodobnejšie bola práve táto oblasť a jej blízke okolie.

Po presune Wagnerových „muzikantov“ do Bieloruska začalo hlavne Poľsko biť na poplach, že niečo sa chystá a posilňuje prítomnosť armády na hraniciach s Bieloruskom, hlavne v pohraničných oblastiach priesmyku Suwalki. A možno sa naozaj niečo chystá, pretože bieloruské ministerstvo obrany v pondelok 7.8.2023 oznámilo, že začali rozsiahle vojenské cvičenia práve v blízkosti priesmyku Suwalki, počas ktorých má dôjsť k významným pohybom mechanizovaných obrnených jednotiek a tankov bieloruských (aj ruských?) ozbrojených síl, ako aj k letom bojových a pozorovacích dronov.

Či sa jedná len o normálne cvičenia, ktoré Bielorusko aj v tejto oblasti vykonáva pravidelne, alebo ide o provokáciu v snahe eskalovať napätie a naozaj sa chystá priamy ozbrojený stret, to sa teraz nedá konkrétne zodpovedať. Ale skúsme si načrtnúť tri krátke pohľady na túto situáciu.

1️⃣. Rusko využije moment prekvapenia a demoralizované NATO sa pokúsi vtiahnuť do priamej konfrontácie s tým, že sa spolieha na to, že článok V. o kolektívnej obrane je len floskula a vyjadrenia o súdržnosti a jednote sú len vyjadrenia v rovine politickej „korektnosti“ slaboduchých politikov. Indícií je k tomu viac ako dosť.

2️⃣. USA sa cez politické figúrky pokúsia poštvať Poľsko proti Bielorusku v snahe rozšíriť vojnu mimo územia Ukrajiny a rozdúchať totálny ozbrojený konflikt v Európe. Ukrajina už totižto melie z posledného. Aj na toto je dostatok indícií.

3️⃣. Súčasná poľská vláda využije možné provokácie (kľudne aj pod falošnou vlajkou) na vyhlásenie výnimočného stavu v snahe oddialiť parlamentné voľby, ktoré sa majú konať v októbri 2023. Na toto upozorňuje aj poľská opozícia a považuje to za najreálnejší dôvod eskalácie napätia aj zo strany samotného Poľska.

P.S.: Viacero nezávislých analýz poukázalo na to, že Poľsko môže mať expanzívne záujmy a rado by obnovilo svoje historické územia, hlavne na západnej Ukrajine, v Bielorusku, v Litve a samozrejme aj v po zuby vyzbrojenom ruskom Kaliningrade. Lenže nevieme, akú historickú mapu Poliaci vytiahnu, pretože územné spory a prekresľovanie hraníc sa týkali v minulosti aj štátnych útvarov slovenského a českého národa. Takže, ak poukazujeme na Orbánove „boľačky“ kvôli Felvídeku (ako on označuje zvrchované územie Slovenska), tak potom by bolo namieste zaoberať sa aj plánmi imperiálne sa správajúceho Poľska, ktorého agresívne správanie môže do ozbrojeného konfliktu zatiahnuť aj nás.