Založ si blog

Slovensko sa musí pripraviť na zmenu klímy predovšetkým lokálne

Klimatické zmeny sú vážny problém, ktorý si uvedomujú mnohí z nás, o tom netreba chodiť rečniť do USA. Aj moja generácia si pamätá, že v časoch nášho detstva, keď bolo v lete 32 stupňov, pociťovali sme to už ako extrémnu horúčavu.  Dnes takúto teplotu vnímame už ako mierne ochladenie.

V médiách sledujeme ako sa topia ľadovce, medvede sa boria namiesto v snehu v piesku a na náš svet sa rúti podľa všetkého katastrofa. Vedci sú vo svojich odhadoch čoraz pesimistickejší. Na klimatickom samite sa 77 krajín, vrátane Slovenska, zaviazalo byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050. Chýbajú však obrovskí znečisťovatelia. Slovensko v rámci EÚ sa môže len hrať na boj proti klimatickým zmenám, keď veľký hráči ako Čína, USA či India na tieto pravidlá nepristúpia.

Čo však môžeme urobiť my, na Slovensku? Vážne nestačí, že si namiesto igelitky kúpime hipsterskú plátenú tašku, siahneme po uhorkách bez plastového obalu, umyjeme nejaký plastový obal a potom letíme dvakrát v roku lietadlom na druhý koniec zemegule. Treba sa nato však pozerať aj trochu z iného uhla, teda čo dokážeme urobiť s väčším efektom a najmä pre Slovensko. Môžeme zlepšiť stav v našej krajine. Taký národný pohľad.

Naša krajina má skvelú polohu, patríme k najlesnatejším štátom aj napriek k drancovaniu, máme pohoria aj nížiny a pomerne veľké zásoby vody. Nemali by sme sa však na to spoliehať, ale začať myslieť na budúcnosť. Musíme sa zamerať na zalesňovanie našej krajiny odolnejšími druhmi drevín a zamedziť výrubom. Či už v mestách alebo mimo nich. Ďalším krokom je udržanie vody na našom území. Táto tekutina bude pravdepodobne v budúcnosti veľmi vzácna. Slovensko by z toho malo vyťažiť. S tým súvisí aj prepracovanie systému zavlažovania v poľnohospodárstve. Tu netreba vymýšľať žiadnu teplú vodu, len obnoviť to, čo za socializmu skvele fungovalo. Treba zachovať biodiverzitu, chrániť pôvodné druhy zvierat na našom území a pripraviť sa na príchod nových. Dostatočné zalesňovanie, vodné zdroje a pripravené poľnohospodárstvo by našej krajine pomohli zvýšiť šance v boji proti klimatickým zmenám. V tomto prípade nech bojujú veľkí hráči globálne, ale my sa pripravujme radšej lokálne.

A niečo pre lepšie pochopenie, čo môžeme urobiť a prečo https://www.youtube.com/watch?v=GAxUQRLZfyQ

Zaujímavé názory na Grétu https://www.youtube.com/watch?v=gh-w28o4sx8

Sulík – minister otrokárstva

17.09.2020

Dňa 15.9. Sulík na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom označil sviatok Sedembolestnej Panny Márie za pozostatok smeráckych vlád a tiež uvádza, že takéto sviatky sú ekonomickou katastrofou pre Slovensko. Nuž, to je len ďalším dôkazom toho, že Sulík sa na ekonomického spasiteľa Slovenska len hrá, a pritom jeho konanie javí všetky známky nebotyčného diletantizmu. [...]

Mafiánsky štát na čele s Matovičom a Čaputovou

07.09.2020

To nie je vtip. Mafiánskym štátom nás označil nemecký denník Die Welt presne 3. septembra 2020. V čase, kedy prezidentkou je progresívna Zuzana Čaputová a premiérom „obyčajný slušnočlovek“ Igor Matovič, predsedom parlamentu etalón morálky Boris Kollár, ministrom hospodárstva Richard Sulík, ktorý rád raňajkuje a dohaduje voľbu generálneho prokurátora priamo [...]

Kedy príde humanitárna pomoc pre Slovensko?

18.08.2020

Slovensko sa po skončení leta – dovolenkového obdobia a prázdnin – vráti naspäť do krutej reality. Všetko nasvedčuje tomu, že to bude realita druhej vlny obmedzení v dôsledku pandémie COVID-19. Aké obmedzenia si pre obyvateľstvo pripravuje vláda a krízový štáb sa pri súčasnom zložení nedá vôbec predpokladať. Nakoľko v tejto vládnej koalícii platí [...]

parlament, odvolávanie, Igor Matovič

Klub OĽaNO vysvetlil svojmu poslancovi, ako sa predkladajú zákony

18.09.2020 12:37

Poslanecký klub OĽANO rokoval o postupe Martina Čepčeka (OĽANO) v súvislosti s individuálnym predkladaním zákonov do Národnej rady SR.

Násilie / Obeť /

Štát bude finančne pomáhať krízovým centrám pre obete domáceho násilia

18.09.2020 12:01, aktualizované: 12:57

Počet obetí domáceho násilia podľa prezidentky Čaputovej štvornásobne narástol, a to nielen na Slovensku.

Alexander Lukašenko

Poľsko-bieloruské hranice sú otvorené napriek Lukašenkovému zámeru zavrieť ich

18.09.2020 11:24, aktualizované: 13:06

Poľské ministerstvo zahraničných vecí ešte vo štvrtok večer informovalo, že na poľsko-bieloruských hraniciach nedošlo k nijakým zmenám a je aj naďalej otvorená.

Dvojičky / 11. September / Terorizmus /

IS je naďalej silný vďaka svojim odnožiam, al-Káida oslabila po smrti vodcov

18.09.2020 10:45

Informoval o tom riaditeľ amerického Národného protiteroristického centra Christopher Miller.