Založ si blog

Slovensko sa musí pripraviť na zmenu klímy predovšetkým lokálne

Klimatické zmeny sú vážny problém, ktorý si uvedomujú mnohí z nás, o tom netreba chodiť rečniť do USA. Aj moja generácia si pamätá, že v časoch nášho detstva, keď bolo v lete 32 stupňov, pociťovali sme to už ako extrémnu horúčavu.  Dnes takúto teplotu vnímame už ako mierne ochladenie.

V médiách sledujeme ako sa topia ľadovce, medvede sa boria namiesto v snehu v piesku a na náš svet sa rúti podľa všetkého katastrofa. Vedci sú vo svojich odhadoch čoraz pesimistickejší. Na klimatickom samite sa 77 krajín, vrátane Slovenska, zaviazalo byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050. Chýbajú však obrovskí znečisťovatelia. Slovensko v rámci EÚ sa môže len hrať na boj proti klimatickým zmenám, keď veľký hráči ako Čína, USA či India na tieto pravidlá nepristúpia.

Čo však môžeme urobiť my, na Slovensku? Vážne nestačí, že si namiesto igelitky kúpime hipsterskú plátenú tašku, siahneme po uhorkách bez plastového obalu, umyjeme nejaký plastový obal a potom letíme dvakrát v roku lietadlom na druhý koniec zemegule. Treba sa nato však pozerať aj trochu z iného uhla, teda čo dokážeme urobiť s väčším efektom a najmä pre Slovensko. Môžeme zlepšiť stav v našej krajine. Taký národný pohľad.

Naša krajina má skvelú polohu, patríme k najlesnatejším štátom aj napriek k drancovaniu, máme pohoria aj nížiny a pomerne veľké zásoby vody. Nemali by sme sa však na to spoliehať, ale začať myslieť na budúcnosť. Musíme sa zamerať na zalesňovanie našej krajiny odolnejšími druhmi drevín a zamedziť výrubom. Či už v mestách alebo mimo nich. Ďalším krokom je udržanie vody na našom území. Táto tekutina bude pravdepodobne v budúcnosti veľmi vzácna. Slovensko by z toho malo vyťažiť. S tým súvisí aj prepracovanie systému zavlažovania v poľnohospodárstve. Tu netreba vymýšľať žiadnu teplú vodu, len obnoviť to, čo za socializmu skvele fungovalo. Treba zachovať biodiverzitu, chrániť pôvodné druhy zvierat na našom území a pripraviť sa na príchod nových. Dostatočné zalesňovanie, vodné zdroje a pripravené poľnohospodárstvo by našej krajine pomohli zvýšiť šance v boji proti klimatickým zmenám. V tomto prípade nech bojujú veľkí hráči globálne, ale my sa pripravujme radšej lokálne.

A niečo pre lepšie pochopenie, čo môžeme urobiť a prečo https://www.youtube.com/watch?v=GAxUQRLZfyQ

Zaujímavé názory na Grétu https://www.youtube.com/watch?v=gh-w28o4sx8

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

04.10.2022

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej krízy, kedy sociálne odkázaní ľudia, ale aj sociálne zariadenia žijú v obave z budúcnosti, najmä ako zaplatia vysoké účty za plyn a elektrinu, ktorí zároveň budú postihnutí aj vysokou infláciou, ktorá sa očakáva na úrovni 20%, minister Krajniak zo Sme rodina predkladá [...]

Poľsko ako trójsky kôň USA

30.09.2022

Určite mnohí z Vás zachytili správu o poškodení podmorských plynovodov Nordstream 1 a 2, niektorí možno aj zachytili fotografiu zemného plynu vyvierajúceho na morskej hladine (veľkosť kruhu na fotografii je v priemere cca 600 m). Otázku či išlo o nešťastnú náhodu v rovnakom čase na obidvoch potrubiach a na viacerých miestach si snáď klásť ani nemusíme, nakoľko [...]

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

25.09.2022

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia s predčasnými voľbami a [...]

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Bratislava Zochova nehoda pochod obete pamiatka BAX

Sviečky a smútok sa vrátili na Zochovu. V Bratislave si uctili obete nehody

04.10.2022 20:26, aktualizované: 21:12

Študenti v areáli internátov v Mlynskej doline si uctili pamiatku svojich zosnulých spolužiakov minútovým stíšením po 20.00 h.

Slavěna Vorobelová

Poslankyňa slovenského národa v NR SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 175
Celková čítanosť: 1552308x
Priemerná čítanosť článkov: 8870x

Autor blogu

Kategórie