Založ si blog

Slovensko sa musí pripraviť na zmenu klímy predovšetkým lokálne

Klimatické zmeny sú vážny problém, ktorý si uvedomujú mnohí z nás, o tom netreba chodiť rečniť do USA. Aj moja generácia si pamätá, že v časoch nášho detstva, keď bolo v lete 32 stupňov, pociťovali sme to už ako extrémnu horúčavu.  Dnes takúto teplotu vnímame už ako mierne ochladenie.

V médiách sledujeme ako sa topia ľadovce, medvede sa boria namiesto v snehu v piesku a na náš svet sa rúti podľa všetkého katastrofa. Vedci sú vo svojich odhadoch čoraz pesimistickejší. Na klimatickom samite sa 77 krajín, vrátane Slovenska, zaviazalo byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050. Chýbajú však obrovskí znečisťovatelia. Slovensko v rámci EÚ sa môže len hrať na boj proti klimatickým zmenám, keď veľký hráči ako Čína, USA či India na tieto pravidlá nepristúpia.

Čo však môžeme urobiť my, na Slovensku? Vážne nestačí, že si namiesto igelitky kúpime hipsterskú plátenú tašku, siahneme po uhorkách bez plastového obalu, umyjeme nejaký plastový obal a potom letíme dvakrát v roku lietadlom na druhý koniec zemegule. Treba sa nato však pozerať aj trochu z iného uhla, teda čo dokážeme urobiť s väčším efektom a najmä pre Slovensko. Môžeme zlepšiť stav v našej krajine. Taký národný pohľad.

Naša krajina má skvelú polohu, patríme k najlesnatejším štátom aj napriek k drancovaniu, máme pohoria aj nížiny a pomerne veľké zásoby vody. Nemali by sme sa však na to spoliehať, ale začať myslieť na budúcnosť. Musíme sa zamerať na zalesňovanie našej krajiny odolnejšími druhmi drevín a zamedziť výrubom. Či už v mestách alebo mimo nich. Ďalším krokom je udržanie vody na našom území. Táto tekutina bude pravdepodobne v budúcnosti veľmi vzácna. Slovensko by z toho malo vyťažiť. S tým súvisí aj prepracovanie systému zavlažovania v poľnohospodárstve. Tu netreba vymýšľať žiadnu teplú vodu, len obnoviť to, čo za socializmu skvele fungovalo. Treba zachovať biodiverzitu, chrániť pôvodné druhy zvierat na našom území a pripraviť sa na príchod nových. Dostatočné zalesňovanie, vodné zdroje a pripravené poľnohospodárstvo by našej krajine pomohli zvýšiť šance v boji proti klimatickým zmenám. V tomto prípade nech bojujú veľkí hráči globálne, ale my sa pripravujme radšej lokálne.

A niečo pre lepšie pochopenie, čo môžeme urobiť a prečo https://www.youtube.com/watch?v=GAxUQRLZfyQ

Zaujímavé názory na Grétu https://www.youtube.com/watch?v=gh-w28o4sx8

Matovič je premiérom všetkých, okrem Slovákov

04.06.2020

Boris Kollár so svojou „rodinou“ sa dá považovať za jediný, ako tak pronárodne orientovaný prvok vládnucej zlovlády na čele s diktátorom Matovičom. Táto zlovláda, ktorá sa dá z veľkej časti považovať za sebranku protislovenských extrémistov, nám už konkrétnymi krokmi ukazuje, že suverenita a zvrchovanosť slovenského národa na zvrchovanom území Slovenska [...]

Sulíkove otrokárske maniere

31.05.2020

Samoľúby minister Sulík, ktorý je známy tým, že ho zaujíma len privatizácia všetkého a maximalizácia zisku súkromných spoločností, bez akejkoľvek spoločenskej zodpovednosti a náznaku akejkoľvek spolupatričnosti voči komukoľvek, ak sa teda náhodou nejedná o veľkopodnikateľov a finančných žralokov, predstavil pred pár dňami azda svetovú novinku, ktorú by nám isto [...]

Do Troškovej sú zaľúbení aj „objektívni“ novinári

14.05.2020

Všetci si určite spomíname na štátnu radkyňu Troškovú ex-premiéra Fica. Najväčší škandál posledných dní, ktorý našim „objektívnym“ novinárom nedovolí spávať, je to, že Mária Trošková si písala s talianskym mafiánom Vadalom. Hurá, aká to novinka! Slovenskí „objektívni“ novinári zase objavili teplú vodu a zostali z nej obarení. O jej [...]

nôž, agresia

Útok nožom v supermarkete v Číne si vyžiadal tri obete a sedem zranených

05.06.2020 11:42

V Číne sú strelné zbrane pod prísnou kontrolou, takže väčšina útokov sa vykonáva nožmi alebo podomácky vyrobenými výbušninami.

hranice, Berg

Slovensko otvorilo hranice s niektorými susedmi

05.06.2020 11:00

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Generálna prokuratúra

Hľadá sa šéf prokurátorov. Koalícia chce diskutovať, ale odborníkov nepočúva

05.06.2020 11:00

Dve novinky v novele zákona o prokuratúre postavili do pozoru nielen opozíciu, ale aj odborníkov, mimovládne organizácie a prezidentku.

NAKA úplatok Polícia Lesy

Dvaja obvinení v kauze štátnych lesov skončili vo väzbe

05.06.2020 10:56

Špecializovaný trestný súd rozhodol o väzobnom stíhaní bývalého obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy SR a konateľky firmy.