Založ si blog

Poľsko ako trójsky kôň USA

Určite mnohí z Vás zachytili správu o poškodení podmorských plynovodov Nordstream 1 a 2, niektorí možno aj zachytili fotografiu zemného plynu vyvierajúceho na morskej hladine (veľkosť kruhu na fotografii je v priemere cca 600 m). Otázku či išlo o nešťastnú náhodu v rovnakom čase na obidvoch potrubiach a na viacerých miestach si snáď klásť ani nemusíme, nakoľko každému príčetnému je jasné, že sa o žiadnu náhodu nejednalo. Čo sa dá logicky vyvodiť aj z reakcie čelných predstaviteľov Ruska, EÚ či napr. Poľska. Samozrejme, mentálni kaskadéri s hlavami vypláchnutými americkou propagandou za vinníka označili dokonca rovno aj samotné Rusko, čo odporuje akejkoľvek logike, keďže na zastavenie toku plynu cez predmetné plynovody by im stačilo otočiť kohútikmi a tok plynu by sa zastavil a možné nezvratné poškodenie potrubného systému určite nie je v záujme samotného Ruska, ktoré by samo sebe takýmto krokom zobralo možnosť obnoviť tok plynu do Nemecka a ďalej do EÚ. Na koho teda padá podozrenie zo spáchania tejto nepriateľskej akcie hlavne voči Rusku a Nemecku?! Verím, že príčetným ľuďom je jasné, kto je tým hlavným podozrivým. Rusi niečo tušia a možno rovno aj vedia, pretože EÚ odkázali, aby s USA zaobchádzali ako s podozrivými z tejto sabotáže. Ruská diplomacia uviedla, že bývalý poľský minister zahraničia už označil USA za stranu, ktorá stojí za zjavnou sabotážou. Radoslaw Sikorski má dobré spojenie s washingtonskými elitami vďaka svojmu zamestnaniu v rôznych think-tankoch (taká poľská verzia “vlastizradcu” a kolaboranta ako u nás Jaro Naď).

„Nechápem to. Europoslanec Sikorski poďakoval USA za to, čo sa stalo,” napísala na sociálne siete hovorkyňa ministerstva zahraničných veci RF Maria Zakharová, odvolávajúc sa na reakciu Sikorského, ktorý na Twitteri zverejnil fotografiu miesta, kde došlo k výbuchom, so slovami: „Ďakujem, USA.“ Incident opísal ako „špeciálnu údržbu“. Sikorski dodal, že „neexistuje nedostatok kapacity plynovodov na prepravu plynu z Ruska do západnej Európy, vrátane Nemecka,” pričom odkazuje na pozemný plynovod Jamal – Európa, ktorý vedie cez Bielorusko a Poľsko. Po poškodení sústavy Nordstream bude ruský prezident Vladimir Putin „musieť hovoriť s krajinami, ktoré kontrolujú“ alternatívnu cestu na obnovenie dodávok, predpovedal. A komu to ešte nestačí, že europoslanec Sikorski ponúkol alternatívu v obnovení toku ruského plynu cez momentálne odstavený plynovod Jamal, tak ďalšou zhodou náhod je to, že súbežne s touto sabotážnou akciou, vraj neznámeho páchateľa, Poľsko avizovalo spustenie vlastnej plynovej sústavy z Nórska s kapacitou 10 miliárd m³ ročne. Tiež Poľsko dlhodobo presadzuje alternatívu v podobe LNG, keďže má vybudované aj nevyhnutné terminály a nedávno sa dokončila aj plynová prepojka na Slovensko. A ešte taká maličkosť, väčšine asi neznáma, realizácia amerického energetického projektu Trojmorie pod vedením práve Poľska naberá čoraz zjavnejšie kontúry, už len zrealizovať „návrat“ území západnej Ukrajiny do Poľska a plán bude splnený.

Ako sa to dotkne Slovenska?! Čo sa týka zemného plynu, tak Slovensko je plne závislé od dodávok zo zahraničia, dnes primárne z Ruska, čo mnohí „odborníci“ považujú za problém a riziko, pretože vraj prezident Putin používa zemný plyn ako prostriedok destabilizácie a vydierania štátov EÚ, vrátane nás. No ja som zatiaľ žiadne vydieranie zo strany Ruska voči Slovensku nezachytila. Každopádne, bežného občana SR ani tak nezaujíma pôvod a dodávateľ plynu ako ho prioritne zaujíma jeho cena a objem. Všetky hlasné trúby, doslova trúby, na jednej strane vrieskajú aké je nebezpečné byť závislý od ruského plynu, na druhej strane nás tlačia do závislosti od amerického LNG, nórskeho plynu pod kontrolou Poľska či za chvíľu možno do ruského plynu tiež pod kontrolou Poľska, keďže ako som citovala vyššie, plynovod Jamal je k dispozícii a nikomu očividne nevadí, že cez neho by mal prúdiť práve ten „zlý“ ruský plyn. Biznis je biznis.

Šikovnej mysli určite neuniklo, že problém nie je ruský plyn, ale problém, resp. bývalý problém je strategické pripojenie nemeckého priemyslu na ruské zdroje obchádzajúc dolárový finančný systém. Američania nepotrebujú konkurenciu v podobe EÚ pod vedením Nemecka, totižto ich novým koňom na starom kontinente sa stalo poslušné Poľsko, ktoré sa stane energetickou veľmocou EÚ. A je otázkou času, kedy sa plynovod Bratstvo smerujúci na Slovensko cez územie Ukrajiny v dôsledku nejakej havárie či výbuchu odstaví.

Reakcia Ruska určite na seba dlho nenechá čakať a odvetný útok za zničenie plynovodov Nordstream príde ako inak v nečakanom čase a na nečakanom mieste. Ale trúfnem si tipnúť, že ten úder by mohol byť nejaký potopený LNG terminál pri Poľsku.

P.S.: Mocenské boje veľmoci prebiehajú nonstop a Slovensko v tejto chvíli plní len úlohu užitočného idiota, čo tam po jeho občanoch. Môžeme asi len šúchať nohami a modliť sa, aby sme neboli prvým obetným baránkom Západu.

Čaputovej „excelentný“ prejav

30.11.2022

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnejúcu chudobu občanov Slovenska, vojnu na Ukrajine, globálne otepľovanie, drísty o jej predstave demokracie a celé to podčiarkla šírením [...]

Orbánov mokrý sen alebo. ..

24.11.2022

Liberálne „ultras“ v Prezidentskom paláci a tiež na poste ministra zahraničných vecí, neborák Heger ako „najmocnejší“ muž vo vláde, ktorý bez súhlasu svojho straníckeho predsedu Matoviča, nie je schopný urobiť nič, kšeftár Kollár a „opozičná“ SaS. Toto je aktuálna politická reprezentácia Slovenska, ktorá náš národ a občanov SR [...]

„Fakt“ objektívna TA3

23.11.2022

Hoaxy, dezinformácie, konšpirácie, kritické myslenie, dezoláti, opice, fašisti, blokovanie falošných správ, sláva Ukrajine, blokovanie webov a „nebezpečných“ účtov na sociálnych sieťach, ruská propaganda, Najvyšší bezpečnostný úrad musí okamžite konať…toto pomaly dennodenne počúvame z úst tých najväčších demokratov a bojovníkov za slobodu, [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.