Založ si blog

Leyenovej faux pas v Číne

Či sa to niekomu páči alebo nie, tak na pozadí propagandistických klamstiev o ozbrojenom konflikte na Ukrajine, ktorým predchádzali propagandistické klamstvá o chrípke, naberá nový svetový dedolarizovaný poriadok svoje reálne kontúry a rozmery. Zatiaľ, čo bábkový kyjevský režim pokračuje v „úspešnom“ vraždení obyvateľov Ukrajiny na prokremeľských bodákoch, sa nám svet zásadne mení v priamom prenose pred očami. Zo svetového hegemóna sa pomaly, ale isto, stáva svetový vyvrheľ č. 1, ktorý sa kŕčovito snaží zatiahnuť celý svet do vojny, ktorá nebude mať víťaza. Lenže, každým dňom pomätení americkí vojnoví štváči prichádzajú o svojich hlavných spojencov a ich poslušné bábky sa dostávajú na okraj záujmu. Krásny príklad sa pred pár dňami udial v Číne pri príležitosti návštevy francúzskeho prezidenta Macrona, ktorý sa so sebou rozhodol zobrať aj našu „reichkomisárku“ von der Leyenovú ako prejav európskej jednoty. Ale Číňania si túto jednotu vysvetlili po svojom.

Kým Macronov rozvrh bol preplnený, Von der Leyenovej program bol strohý. Macron sa vo štvrtok večer zúčastnil na okázalom štátnom bankete s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, von der Leyenová mala triezvu tlačovú konferenciu v sídle delegácie EÚ, od ktorej sa o pár hodín neskôr Macron ešte aj dištancoval. Čínske štátne médiá vytrubovali čínsko-francúzsky vzťah, čínske sociálne siete vykresľovali Von der Leyenovú ako americkú bábku: „Von der Leyenová, známa proamerická osobnosť, zapredávajúca Európu, aby profitovali USA, ktoré nešetria námahou a tlačia Európu do konfrontácie s Ruskom. Do Číny sa dostala len vďaka tomu, že sa držala Macrona.“

A aby toho poníženia nebolo málo, tak keď priletela predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová do Číny, dostalo sa jej fakt náležitého privítania. Na letisku ju pri bežnom východe pre cestujúcich privítal minister ekológie. A prečo práve ekológie sa dá tiež vysvetliť všelijako, ale medzi riadkami je napísané, že Čína je najväčší spotrebiteľ fosílnych palív na svete a Von der Leyenová reprezentuje politiku nulových emisií a uhlíkovej neutrality. A taktiež pri odchode pani úradníčka musela použiť bežný turistický proces nástupu na palubu lietadla, teda pasové a batožinové kontroly a možno jej čínski colníci dopriali aj nejaký bonus.

P.S.: Po tomto faux pas na čínsko-francúzsky spôsob, ktoré sa dostalo “reichkomisárke” Ursule, by bolo ozaj vtipné sledovať, ako by sa Číňania zachovali k takým „provinčným komisárom“ ako Čaputová, odvolaný Káčer alebo Heger.

Matovičovi nechutí vlastná medicína

26.10.2023

Na ustanovujúcej schôdzi novozloženého parlamentu sa opozičný poslanec Igor Matovič rozčuľoval nad tým, že počas predvolebnej kampane sa na jeho manželku vytiahla správa o tom, že si z ukradnutých peňazí postavila kaštieľ v Turčianskej Štiavničke. Túto správu Matovič označil ako bohapusté klamstvo a obvinil z jej šírenia Pellegriniho. Nebudem teraz riešiť či [...]

Najvyšší vodca v sukni špekuluje

19.10.2023

Od momentu, kedy na konci roka 2022 padla Hegerova vláda a Čaputová túto vládu poverila dočasným vládnutím, až pokiaľ si nevymenovala tú svoju „úradnícku“ (rozumej progresívnu) vládu, ktorá bez mandátu od poslancov NR SR vládne dodnes, sa Čaputová správa ako najvyššia autorita v štáte, najvyšší vodca, ktorý rozhoduje o tom, kto niečo môže a nemôže, kto [...]

Ďalšia vlna propagandy prichádza

10.10.2023

Púšťame si k sebe nelegálnych migrantov prevažne moslimského vierovyznania, aby nás kultúrne obohatili, a zároveň na Bratislavský hrad premietame izraelskú vlajku na znak solidarity v dôsledku ozbrojeného útoku na Izrael vedeného práve radikálnym moslimským hnutím. Týmto nechcem samozrejme uplatňovať nejakú kolektívnu vinu voči všetkým moslimom, ako to je u nás zvykom [...]

vojna na Ukrajine, Rusko

BBC: Ruská armáda má kavalériu 21. storočia. Z motoriek

16.06.2024 08:55

Ruská armáda na ukrajinskom bojisku čoraz častejšie používa ľahkú techniku - motocykle a terénne vozidlá rôznej konštrukcie.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

16.06.2024 08:11

Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci.

Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci

USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

16.06.2024 07:35

Washington sa snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi, sú presvedčení viacerí v Číne.

Taliansko, Ukrajina, vojna na Ukrajine, Rishi Sunak, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj je odhodlaný vzdorovať roky, podľa New York Times to povedal európskemu kolegovi

16.06.2024 07:00, aktualizované: 08:32

Ak nepostúpime teraz, tak to skúsime o rok, aj ďalší a ďalší. Podľa The New York Times to povedal Zelenskyj súkromne európskemu politikovi.