Neviem, o čom bolo divadlo Lajčáka s paktom a demisiou. Faktom však je, že ako minister zahraničia o tomto všetkom musí vedieť, preto je to podľa mňa človek, ktorý uprednostnil svoje ego a kariéru nad záujmy vlastnej krajiny.
Lajčákova demisia mala totiž možno jeden zmysel, ktorý jej dával logiku. Naoko vyhrotiť vzťahy vo vnútri Smeru, buchnúť prinicipiálne dverami ” a ísť kandidovať na prezidenta ako nezávislý. V takej konštelácii to mohla byť úspešná kandidatúra.
Lajčák však tento scenár zrušil. Zrejme sa definitívne rozhodol, že kandidovať nebude a dokonca to urobil tak, aby ho ľudia mali za človeka, ktorý nedrží slovo. Dobrovoľne si takto poškodiť politickú kariéru nebýva zvykom. Ukazuje to, že tlak v Smere na Lajčáka mohol byť naozaj osobný a silný.
Naše problémy Slovenska sa však nekončia. Celá fraška okolo migračného paktu, uznesenia NR SR a neúčasti v Marakéši 10.-11. decembra, teda už v týchto dňoch nám natečú do politickej debaty a verejného priestoru, pretože Európska komisia ako celok Globálny migračný pakt príjme na svojej Európskej rade. Vlastne má ho na stole už od marca 2018.
Rada Európskej Únie je dôležitým rozhodovacím orgánom EÚ.
Prejednáva a prijíma zákony EÚ. Podľa textu na stránke EÚ, Rada rokuje o legislatívnych aktoch a prijíma ich väčšinou spolu s Európskym parlamentom v rámci riadneho legislatívneho postupu, ktorý sa označuje aj ako spolurozhodovací postup. Spolurozhodovací postup sa používa v oblastiach politiky, v ktorých má EÚ výlučnú právomoc alebo spoločnú právomoc s členskými štátmi.
Zároveň Rada uzatvára medzinárodné zmluvy, resp. poveruje Komisiu, aby v mene EÚ rokovala o zmluvách medzi EÚ a krajinami, ktoré nie sú jej členmi, a medzinárodnými organizáciami. Po ukončení rokovaní Rada na základe návrhu Komisie rozhoduje o podpise a uzavretí zmlúv.
Takéto zmluvy sa môžu týkať rôznych oblastí, ako je obchod či spolupráca a rozvoj, alebo konkrétnych tém ako textil, rybárstvo, clá, doprava, veda a technológia, atď.
Prečo o tom hovoríme? Aby Rada vedela „kvalifikovane“ rozhodovať, vytvárať si tzv. pracovné skupiny k jednotlivým témam. Témou OSN a vzťahom k tejto organizácii sa zaoberá pracovná skupina CONUN. Nevedno, kto tam sedí za Slovensko, faktom je, že o činnosti tejto skupiny sa vôbec neinformuje. A malo by sa.
V marci 2018 (2.3.) zasadala skupina CONUN a na tomto zasadaní č. 266089 sa prejednal návrh Globálneho paktu OSN o migrácii. Skupina vyslovila svoje pripomienky, ktoré zapracovala do dokumentu.
Neskôr, ešte v ten istý mesiac (20.3.), sa skupina zišla ešte raz na zasadaní č. 266406. Na tomto zasadnutí bolo schválené poverenie pre Európsku komisiu, aby v mene Európskej Únie schválila a podpísala Globálny pakt OSN pre bezpečnú riadenú a legálnu migráciu.
Tu je poverenie uvedené už ako adoptované pre potreby Európskej komisie.
Neviem, o čom bolo divadlo Lajčáka s paktom a demisiou. Faktom však je, že ako minister zahraničia o tomto všetkom musí vedieť, preto po dnešku je to človek, ktorý uprednostnil svoje ego a kariéru nad záujmy vlastnej krajiny.
Pán Lajčák odstúpte!
Keď len Mečiar naznačil že by sa mal vytvoriť... ...
Takže aká je tvoja odpoveď na konanie tvojich ...
Lajčák je dnes neprijateľný pre koaličnýcch ...
Veľký omyl tu stojí otázka či je chlap alebo ...
Biť takýchto, ktorí hania náš krásny jazyk, ...
Celá debata | RSS tejto debaty