Založ si blog

Lajčák nie je ani chlap, nemá charakter dodržať vlastné slovo

Neviem, o čom bolo divadlo Lajčáka s paktom a demisiou. Faktom však je, že ako minister zahraničia o tomto všetkom musí vedieť, preto je to podľa mňa človek, ktorý uprednostnil svoje ego a kariéru nad záujmy vlastnej krajiny.

Minister Lajčák zostáva. V prezidentskej kancelárii hodili jeho rezignáciu do skartovačky. Celá demisia tak dostáva bizarnú bodku. Tú zrejme vybavil prezident. Nerezignáciou zároveň Lajčák otvára dvere Kiskovej opätovnej kandidatúre.

Lajčákova demisia mala totiž možno jeden zmysel, ktorý jej dával logiku. Naoko vyhrotiť vzťahy  vo vnútri Smeru, buchnúť prinicipiálne dverami ” a ísť kandidovať na prezidenta ako nezávislý. V takej konštelácii to mohla byť úspešná kandidatúra.

Lajčák však tento scenár zrušil. Zrejme sa definitívne rozhodol, že kandidovať nebude a dokonca to urobil tak, aby ho ľudia mali za človeka, ktorý nedrží slovo. Dobrovoľne si takto poškodiť politickú kariéru nebýva zvykom. Ukazuje to, že tlak v Smere na Lajčáka mohol byť naozaj osobný a silný.

Naše problémy Slovenska sa však nekončia. Celá fraška okolo migračného paktu, uznesenia NR SR a neúčasti v Marakéši 10.-11. decembra, teda už v týchto dňoch nám natečú do politickej debaty a verejného priestoru, pretože Európska komisia ako celok Globálny migračný pakt príjme na svojej Európskej rade. Vlastne má ho na stole už od marca 2018.

Rada Európskej Únie je dôležitým rozhodovacím orgánom EÚ.
Prejednáva a prijíma zákony EÚ. Podľa textu na stránke EÚ, Rada rokuje o legislatívnych aktoch a prijíma ich väčšinou spolu s Európskym parlamentom v rámci riadneho legislatívneho postupu, ktorý sa označuje aj ako spolurozhodovací postup. Spolurozhodovací postup sa používa v oblastiach politiky, v ktorých má EÚ výlučnú právomoc alebo spoločnú právomoc s členskými štátmi.

Zároveň Rada uzatvára medzinárodné zmluvy, resp. poveruje Komisiu, aby v mene EÚ rokovala o zmluvách medzi EÚ a krajinami, ktoré nie sú jej členmi, a medzinárodnými organizáciami. Po ukončení rokovaní Rada na základe návrhu Komisie rozhoduje o podpise a uzavretí zmlúv.

Takéto zmluvy sa môžu týkať rôznych oblastí, ako je obchod či spolupráca a rozvoj, alebo konkrétnych tém ako textil, rybárstvo, clá, doprava, veda a technológia, atď.

Prečo o tom hovoríme? Aby Rada vedela „kvalifikovane“ rozhodovať, vytvárať si tzv. pracovné skupiny k jednotlivým témam. Témou OSN a vzťahom k tejto organizácii sa zaoberá pracovná skupina CONUN. Nevedno, kto tam sedí za Slovensko, faktom je, že o činnosti tejto skupiny sa vôbec neinformuje. A malo by sa.

V marci 2018 (2.3.) zasadala skupina CONUN a na tomto zasadaní č. 266089 sa prejednal návrh Globálneho paktu OSN o migrácii. Skupina vyslovila svoje pripomienky, ktoré zapracovala do dokumentu.

Neskôr, ešte v ten istý mesiac (20.3.), sa skupina zišla ešte raz na zasadaní č. 266406. Na tomto zasadnutí bolo schválené poverenie pre Európsku komisiu, aby v mene Európskej Únie schválila a podpísala Globálny pakt OSN pre bezpečnú riadenú a legálnu migráciu.

Tu je poverenie uvedené už ako adoptované pre potreby Európskej komisie.

Neviem, o čom bolo divadlo Lajčáka s paktom a demisiou. Faktom však je, že ako minister zahraničia o tomto všetkom musí vedieť, preto po dnešku je to človek, ktorý uprednostnil svoje ego a kariéru nad záujmy vlastnej krajiny.

Pán Lajčák odstúpte!

Rusko a Čína ako kati dolára

21.03.2023

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceho skučania a agresívneho [...]

Sliepky a hady v parlamente, MIGY už možno na Ukrajine.

20.03.2023

Odvolaná vláda, ktorá si naďalej bez hanby úraduje a svojvoľne si určuje, aké kompetencie jej prináležia, nás zaťahuje do vojny. Ignorujú parlament, ignorujú vôľu občanov. A parlament namiesto toho, aby adekvátne reagoval na túto aroganciu a drzosť presluhujúcej vlády, si celý minulý týždeň riešil také nepodstatné blbosti ako trest odňatia slobody za zjedenie [...]

„Šroty“ majú zrazu cenu 900 mega

17.03.2023

Varovanie k poslaniu slovenských MIG-29 na Ukrajinu prišlo už aj od Spojených štváčov amerických (SŠA)!! Aj keď sa presluhujúci služobník SŠA Naď toto dôrazné varovanie, aby sme MIG-29 na Ukrajinu v žiadnom prípade neposielali, snaží verejnosti prezentovať ako pre Slovensko veľmi výhodný obchod, tak práve preto sa k tomu treba stavať mimoriadne kriticky a opatrne. To, [...]

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Rusko, Ukrajina, vojna, Bachmut

ONLINE: Protiofenzívu Ukrajiny brzdí nedostatok zbraní a munície

25.03.2023 07:45, aktualizované: 08:35

Podľa prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského bez tankov, delostrelectva a systémov HIMARS nemôže poslať vojakov do predných línií.

voda, nápoj, tekutiny,

Šéf OSN: Prežitie ľudstva závisí od toho, ako bude hospodáriť s vodou

25.03.2023 07:07

Výskum OSN preukázal, že takmer polovica sveta bude trpieť nedostatkom vody do roku 2030.

biden, obrador

Mexický prezident odmietol tvrdenia USA, že časť Mexika ovládli drogové kartely

25.03.2023 07:00

Mexický prezident v piatok pobúrene odmietol komentáre šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena o drogových karteloch.