Založ si blog

Jedinečnej plne organizovanej rusínskej škole hrozí zánik! Výzva premiérovi a ministerke školstva!

V obci Klenová máme raritu, ktorú je potrebné ochrániť a nie zlikvidovať a zdevastovať. Čoby iné štáty dali za to, aby také niečo mali na svojom území?! No Slováci, resp. slovenská vláda, ktorá je zodpovedná za stav nášho školstva na čele s nominantkou SNS Lubyovou má zjavne opačný postoj.

Na základnej škole s ročníkmi 1-9, ktorú navštevuje 63 žiakov v malej obci Klenová v okrese Snina je vyučovacím jazykom rusínština, no vyučujú aj ruský jazyk. Vyučovací proces zabezpečuje 9 pedagógov. Nebolo by na tom nič pozoruhodné, kebyže sa nejednalo o takmer vyhynutý druh, takého dinosaura medzi školami.

Príčinou tohto devastačného stavu je nesprávne financovanie základných a stredných škôl, teda dobre známe normatívy na žiaka. Škole v novom školskom roku bude chýbať cca 50 000 eur v rozpočte, čo znamená, že škola musí prepustiť 2 pedagógov, pričom nemá vykryté ani peniaze na odstupné. To, že sa zvyšovala minimálna mzda, teda minimálne mzdové stupne, pribudli rekreačné poukazy a ďalšie parlamentom schválené novinky a zmeny, mali vplyv aj na mnohé školy. Bohužiaľ to už pán Danko, Fico, Bugár nedomysleli, aký to bude mať konečný dopad práve na tieto bohom zabudnuté obce či mestečká.

Pán Bugár sa hrdí, že zastáva menšiny, toto je ukážka z praxe. Asi tak, že zlikvidujeme aj to málo, čo funguje.

Pochádzam z rusínskej rodiny od Svidníka, no vyrastala som v Humennom, teda v regióne, kde podľa bývalého premiéra nič nie je. Je mojou psou povinnosťou upozorniť, že máme na východe raritu. A to ľudí, ktorí nezabudli a nezabúdajú na svoje korene, na svoje dedičstvo, kultúru a tradície!

Je smutné, že v dobe, kde zo štátneho rozpočtu miznú milióny či miliardy na nezmyselné tendre a projekty, nevie vláda a štát nájsť 50 000 eur. Teda drobné omrvinky na niečo veľké a prospešné, za čo nám poďakujú ďalšie generácie. Či najprv si to zdevastujeme a potom cez eurofondy vytvoríme zo zlikvidovanej školy múzeum za milióny?!

Márne riaditeľka školy písala list ministerke školstva, ale aj premiérovi. Kým nevyvoláme mediálny tlak, veci sa zjavne nepohnú. Mimovládne organizácie mlčia, pretože nie je to americké a nie je to cool nejaká rusínština či ruština. Ale je to časť našej identity, našej histórie, nášho kultúrneho dedičstva.

Je to exkluzívna vzdelávacia ustanovizeň, o to viac by malo štátu záležať na tom, aby takúto školu podporil, aby mohla fungovať naďalej. Aby nám nikto nevytrhol srdce z hrude.

Vyzývam všetkých ľudí, aby sa pridali a podporili túto výzvu či už zdieľaním alebo inou formou podpory, aby sme bojovali s týmto korupčno-zločineckým systémom, ktorý nehľadí na potreby bežných ľudí v regiónoch na východe Slovenska, ale len na vlastné vrecká!

Pán premiér, pani ministerka, milí politici, nie divadlo v Národnej rade SR zaujíma ľudí, ale konkrétne kroky v konkrétnom prípade!!!

PS: Ja Ruyn byl, jesm i budu!

https://www.youtube.com/watch?v=QLn_PEc9v9E

Sulíkove otrokárske maniere

31.05.2020

Samoľúby minister Sulík, ktorý je známy tým, že ho zaujíma len privatizácia všetkého a maximalizácia zisku súkromných spoločností, bez akejkoľvek spoločenskej zodpovednosti a náznaku akejkoľvek spolupatričnosti voči komukoľvek, ak sa teda náhodou nejedná o veľkopodnikateľov a finančných žralokov, predstavil pred pár dňami azda svetovú novinku, ktorú by nám isto [...]

Do Troškovej sú zaľúbení aj „objektívni“ novinári

14.05.2020

Všetci si určite spomíname na štátnu radkyňu Troškovú ex-premiéra Fica. Najväčší škandál posledných dní, ktorý našim „objektívnym“ novinárom nedovolí spávať, je to, že Mária Trošková si písala s talianskym mafiánom Vadalom. Hurá, aká to novinka! Slovenskí „objektívni“ novinári zase objavili teplú vodu a zostali z nej obarení. O jej [...]

Agenti „Brain-Washing-tonu“ Čaputová, Matovič a Boris Dollár

13.05.2020

Americká propagandistická mašinéria a jej čelní predstavitelia akosi „nedopatrením“ zabudli na výročie Dňa víťazstva nad fašizmom zaradiť medzi víťazné mocnosti Sovietsky zväz. https://www.rt.com/news/488330-moscow-washington-serious-talk-v-day/ Zásluhy Červenej armády sú, dúfam, u nás teraz každému jasné a nespochybniteľné. Je tu však možnosť, že [...]

matovič

Matovič otvoril na konzíliu odborníkov tému vrátenia sa starších detí do škôl

01.06.2020 14:51

Premiér je rád, že skúšku, ktorú mali rodičia, deti, ale aj všetci ostatní za posledné mesiace, zvládli.

pellegrini, matovič

Šanca pre Pellegriniho, odkaz pre Roberta Fica, výzva Matovičovi

01.06.2020 12:00

Prieskum politických preferencií ukázal, že aj keď Peter Pellegrini ešte nemá založenú novú stranu, už šliape na päty hnutiu OĽaNO.

Lozorno Prezidentka MDD čaputová

Čaputová: Zdá sa, že skúsenosť s online vyučovaním bola napokon obohacujúca

01.06.2020 11:59

Školy a školské zariadenia boli z dôvodu šírenia koronavírusu zatvorené od marca.

MŠ Dezinfekcia koronavírus

Pribudol jeden nový prípad Covidu-19, záujem o testovanie slabne

01.06.2020 09:44

Spolu bolo zatiaľ vykonaných 172 875 testov, 274 z nich počas nedele.

Slavěna Vorobelová

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 81
Celková čítanosť: 797229x
Priemerná čítanosť článkov: 9842x

Autor blogu

Kategórie