Založ si blog

Jedinečnej plne organizovanej rusínskej škole hrozí zánik! Výzva premiérovi a ministerke školstva!

V obci Klenová máme raritu, ktorú je potrebné ochrániť a nie zlikvidovať a zdevastovať. Čoby iné štáty dali za to, aby také niečo mali na svojom území?! No Slováci, resp. slovenská vláda, ktorá je zodpovedná za stav nášho školstva na čele s nominantkou SNS Lubyovou má zjavne opačný postoj.

Na základnej škole s ročníkmi 1-9, ktorú navštevuje 63 žiakov v malej obci Klenová v okrese Snina je vyučovacím jazykom rusínština, no vyučujú aj ruský jazyk. Vyučovací proces zabezpečuje 9 pedagógov. Nebolo by na tom nič pozoruhodné, kebyže sa nejednalo o takmer vyhynutý druh, takého dinosaura medzi školami.

Príčinou tohto devastačného stavu je nesprávne financovanie základných a stredných škôl, teda dobre známe normatívy na žiaka. Škole v novom školskom roku bude chýbať cca 50 000 eur v rozpočte, čo znamená, že škola musí prepustiť 2 pedagógov, pričom nemá vykryté ani peniaze na odstupné. To, že sa zvyšovala minimálna mzda, teda minimálne mzdové stupne, pribudli rekreačné poukazy a ďalšie parlamentom schválené novinky a zmeny, mali vplyv aj na mnohé školy. Bohužiaľ to už pán Danko, Fico, Bugár nedomysleli, aký to bude mať konečný dopad práve na tieto bohom zabudnuté obce či mestečká.

Pán Bugár sa hrdí, že zastáva menšiny, toto je ukážka z praxe. Asi tak, že zlikvidujeme aj to málo, čo funguje.

Pochádzam z rusínskej rodiny od Svidníka, no vyrastala som v Humennom, teda v regióne, kde podľa bývalého premiéra nič nie je. Je mojou psou povinnosťou upozorniť, že máme na východe raritu. A to ľudí, ktorí nezabudli a nezabúdajú na svoje korene, na svoje dedičstvo, kultúru a tradície!

Je smutné, že v dobe, kde zo štátneho rozpočtu miznú milióny či miliardy na nezmyselné tendre a projekty, nevie vláda a štát nájsť 50 000 eur. Teda drobné omrvinky na niečo veľké a prospešné, za čo nám poďakujú ďalšie generácie. Či najprv si to zdevastujeme a potom cez eurofondy vytvoríme zo zlikvidovanej školy múzeum za milióny?!

Márne riaditeľka školy písala list ministerke školstva, ale aj premiérovi. Kým nevyvoláme mediálny tlak, veci sa zjavne nepohnú. Mimovládne organizácie mlčia, pretože nie je to americké a nie je to cool nejaká rusínština či ruština. Ale je to časť našej identity, našej histórie, nášho kultúrneho dedičstva.

Je to exkluzívna vzdelávacia ustanovizeň, o to viac by malo štátu záležať na tom, aby takúto školu podporil, aby mohla fungovať naďalej. Aby nám nikto nevytrhol srdce z hrude.

Vyzývam všetkých ľudí, aby sa pridali a podporili túto výzvu či už zdieľaním alebo inou formou podpory, aby sme bojovali s týmto korupčno-zločineckým systémom, ktorý nehľadí na potreby bežných ľudí v regiónoch na východe Slovenska, ale len na vlastné vrecká!

Pán premiér, pani ministerka, milí politici, nie divadlo v Národnej rade SR zaujíma ľudí, ale konkrétne kroky v konkrétnom prípade!!!

PS: Ja Ruyn byl, jesm i budu!

https://www.youtube.com/watch?v=QLn_PEc9v9E

Sulík – minister otrokárstva

17.09.2020

Dňa 15.9. Sulík na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom označil sviatok Sedembolestnej Panny Márie za pozostatok smeráckych vlád a tiež uvádza, že takéto sviatky sú ekonomickou katastrofou pre Slovensko. Nuž, to je len ďalším dôkazom toho, že Sulík sa na ekonomického spasiteľa Slovenska len hrá, a pritom jeho konanie javí všetky známky nebotyčného diletantizmu. [...]

Mafiánsky štát na čele s Matovičom a Čaputovou

07.09.2020

To nie je vtip. Mafiánskym štátom nás označil nemecký denník Die Welt presne 3. septembra 2020. V čase, kedy prezidentkou je progresívna Zuzana Čaputová a premiérom „obyčajný slušnočlovek“ Igor Matovič, predsedom parlamentu etalón morálky Boris Kollár, ministrom hospodárstva Richard Sulík, ktorý rád raňajkuje a dohaduje voľbu generálneho prokurátora priamo [...]

Kedy príde humanitárna pomoc pre Slovensko?

18.08.2020

Slovensko sa po skončení leta – dovolenkového obdobia a prázdnin – vráti naspäť do krutej reality. Všetko nasvedčuje tomu, že to bude realita druhej vlny obmedzení v dôsledku pandémie COVID-19. Aké obmedzenia si pre obyvateľstvo pripravuje vláda a krízový štáb sa pri súčasnom zložení nedá vôbec predpokladať. Nakoľko v tejto vládnej koalícii platí [...]

parlament, odvolávanie, Igor Matovič

Klub OĽaNO vysvetlil svojmu poslancovi, ako sa predkladajú zákony

18.09.2020 12:37

Poslanecký klub OĽANO rokoval o postupe Martina Čepčeka (OĽANO) v súvislosti s individuálnym predkladaním zákonov do Národnej rady SR.

Násilie / Obeť /

Štát bude finančne pomáhať krízovým centrám pre obete domáceho násilia

18.09.2020 12:01, aktualizované: 12:57

Počet obetí domáceho násilia podľa prezidentky Čaputovej štvornásobne narástol, a to nielen na Slovensku.

Alexander Lukašenko

Poľsko-bieloruské hranice sú otvorené napriek Lukašenkovému zámeru zavrieť ich

18.09.2020 11:24, aktualizované: 13:06

Poľské ministerstvo zahraničných vecí ešte vo štvrtok večer informovalo, že na poľsko-bieloruských hraniciach nedošlo k nijakým zmenám a je aj naďalej otvorená.

Dvojičky / 11. September / Terorizmus /

IS je naďalej silný vďaka svojim odnožiam, al-Káida oslabila po smrti vodcov

18.09.2020 10:45

Informoval o tom riaditeľ amerického Národného protiteroristického centra Christopher Miller.