Založ si blog

Aby veľkohubý Matovič nebol stíhaný za krivé obvinenie

Totalitný režim v podaní Matoviča alebo padni komu padni

V čase prebiehajúcej celosvetovej pandémie, ktorá je tou najrozsiahlejšou za posledné roky, boli do praxe zavedené rôzne celoštátne bezpečnostné opatrenia a obmedzenia, na ktoré sme doteraz neboli zvyknutí. Niektoré štátne procesy sú pre nás novinkou, avšak nie je to nič prekvapivé, nič výnimočné. Situácia si to vyžaduje. Medzinárodný, aj domáci obchod v obmedzenom režime beží aj počas pandémie a ekonomické pravidlá trhovej ekonomiky nejaký koronavírus nezmení a ani nezruší. Keď rastie dopyt pri obmedzenej ponuke, tak výsledkom je aj nárast ceny. Pri nárazovom raste dopytu, na ktorý nedokáže reagovať ponuka (dostatočná výroba) napr. po zdravotníckom materiáli a vybavení, tak je logické, že podnikatelia v dôsledku maximalizácie svojho zisku uprednostnia v uspokojení potrieb práve zákazníka, ktorý ponúkne najvyššiu cenu. Z toho logicky vyplýva, že trhová cena po daných produktoch celkovo narastie. Je to úplne normálny jav v prostredí voľného trhu. To by vládna koalícia, ktorá má k dispozícií „najpovolanejšieho“ ekonóma Sulika, mala ovládať a odrapotať aj o polnoci v polospánku.

Pán premiér Matovič zabudol, že už nie je opozičný poslanec, ktorý len vykrikuje z poslaneckej lavice a šaškuje mimo nej, ale má sa prinajmenšom aspoň tváriť, že je štátnik. Je totižto PREMIÉR Slovenskej republiky so všetkým,  čo k tomu patrí, teda aj vystupovaním. To, že nepozná všetky zákony a procesy v štátnej správe sa dá odpustiť, veď nikto to od neho ani nečaká. No nedá sa odpustiť jeho primitívne správanie a vystupovanie. Narážam na prípad riaditeľa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Nejdem ho obhajovať ani lynčovať.

Je však neprípustné od stola obviniť človeka a mediálne ho „zavraždiť“ bez toho, aby na to pán premiér mal adekvátne dôkazy. Mávať pár papiermi nestačí. Viete pán premiér, koľko trvá kontrola procesu verejného obstarávania??? Ak nie, opýtajte sa napríklad Najvyššieho kontrolného úradu alebo Úradu pre verejné obstarávanie. Netrvá ani hodinu, ani deň a ani týždeň. Na začiatok stačí možno zákon o kontrole v štátnej správe (https://www.epi.sk/zz/1996-10).

To, čo predviedol pán Matovič na tlačovke po návšteve Správy štátnych hmotných rezerv SR bolo len primitívne politické divadlo, kde si neuvedomil následky a dopady svojho konania. Pretože sa môžeme domnievať, že budú padať žaloby a možno aj žaloby veľkých nadnárodných spoločností voči nie Matovičovi, ale voči Slovenskej republike.

Pán premiér bol dlhé roky opozičným poslancom NR SR, isté obdobie však aj poslancom vládnej koalície. Žeby platilo pravidlo zlodej kričí chyťte zlodeja? Nestačí len kričať a ukazovať, že ten kradne, henten kradne, všetko sú to mafiáni, zlodeji….to situáciu nevyrieši. Koľko prípadov, na ktoré upozornil pán Matovič skončilo potrestaním vinníkov?

Nalejme si čistého vína. Nestačí ukazovať, že ten a ten je zlodej! V prvom rade je potrebné zmeniť zákon o verejnom obstarávaní, zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov, zaviesť preukazovanie pôvodu majetku aj rodinných príslušníkov poslancov a vysokých štátnych úradníkov, samozrejme sfunkčniť súdnictvo a činnosť policajného zboru či prokuratúry. To všetko musí prejsť zásadnou zmenou systému, a nielen výmenou poslušných figurantov. Predpokladám, že dôležité sú aj zmeny trestného zákona. Taký zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti je len ďalší výsmech ľuďom, ktorí sa rozhodli poukázať na protispoločenskú činnosť v domnienke, že sú chránení. Tento zákon akurát dobre slúži na odhaľovanie „nie našich“ ľudí.

Systém je zlý a umožňuje „kradnúť“ v súlade so zákonom. Šikovní právnici za slušnú odmenu expresne rýchlo vymyslia alibi pre svojich klientov: „Oni nekradnú, oni nelúpia, oni postupujú v súlade so zákonom (deravým zákonom).“

Mám tušenie, že aj pán Kajetán Kičura nespáchal nič protizákonné. Postupoval podľa všetkého len v súlade so zákonom. So zákonom, ktorý je bohužiaľ zlý a nedokonalý. A ten umožňuje nadceňovať zákazky, bohužiaľ aj v miliónoch eur a taktiež umožňuje obchodovať so spriaznenými firmami. Stačí len poznať legislatívne diery. A na tie diery ste mali ako opozícia poukazovať práve Vy! Ale to by ste ich potom sami nemohli využívať.

Áno, je potrebné prešetriť všetky podozrivé nákupy a vyvodiť zodpovednosť, ale v prvom rade by bolo potrebné posilniť kontrolné orgány a zmeniť legislatívu. Podozrivých nákupov je určite mnoho a to v každom rezorte.

Môj pohľad vychádza len z tlačovej konferencie Igora Matoviča, Kajetána Kičuru, mojich skúsenosti na odbore kontroly v štátnej správe a štatútu chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti.

PS: Pán „samozvaný samosudca“ Matovič som veľmi zvedavá či pán Kajetán Kičura bude odsúdený za to, z čoho ste ho obvinili v priamom prenose. Ak nie, budete len hanbou Slovenska. Padni komu padni by malo platiť v každom prípade. Ale zatiaľ platí prezumpcia neviny. Ešte ste to s Vašou ústavnou väčšinou nezmenili, tak sa podľa toho chovajte. Vy si demokratické princípy zjavne mýlite s totalitným režimom a diktatúrou. A čo tak vysvetliť napríklad aj majetky Vašej manželky?

Bude Matovič prijímať migrantov? !

06.04.2020

Európska komisia obvinila Česko, Maďarsko a Poľsko z odmietnutia povinných kvót na migráciu, vraj pre údajné porušenie európskeho práva. Viac v článku Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov . Slovensko takémuto obvineniu nečelí práve preto, že sme pristúpili na prijatie podľa všetkého „malého“ počtu utečencov. A tak sme sa [...]

Slabý Matovič = slabý štát

02.04.2020

Už vidíme prvé náznaky kolapsu našej ekonomiky. Ohlásené prepúšťanie nábytkárskej spoločnosti, ktorá sa „vyhráža“ vláde, že ak nedostane finančnú injekciu, tak ukončí svoju činnosti a o prácu príde cca 900 zamestnancov. Ak si pozrieme hospodárske výsledky tejto spoločnosti (https://www.finstat.sk/36305073), tak vidíme, že táto spoločnosť mala problémy dávno [...]

Buďme vďační za „hrobárov“ Matoviča a Sulíka

31.03.2020

Koronavírus neohrozuje len naše telesné a duševné zdravie, ale aj zdravie globálnej ekonomiky, vrátane tej našej. Ak sa nakazíme nejakou chorobou, tak náš imunitný systém má vytvorené mechanizmy, ktorými sa pustí do boja proti chorobe. Avšak, ak nemáme imunitný systém v dostatočnej kondícii, alebo náš imunitný systém je nesprávne nastavený, tak sme veľmi [...]

sud, kuciak, kuciakova

Kušnírová: Marček mal dostať doživotie, vzal nám to najdrahšie

07.04.2020 08:00

Rozsudok 23 rokov pre muža, ktorý zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovu, rozhorčil a sklamal mamu Martiny.

Štokholm, Švédsko

Nad Švédskom sa zmráka. Pritvrdia tri korunky proti korone?

07.04.2020 06:48

Mnohí vedci už skôr varovali švédsku vládu, aby nehrala ruskú ruletu so zdravím a životmi občanov, lebo situácia sa jej môže vymknúť z rúk.

Kardinál George Pell

Austrálsky súd zbavil kardinála Pella obvinení zo zneužívania detí

07.04.2020 06:37

George Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka.

PREZIDENTKA: Prijala najvyšších ústavých èinite¾ov

Prieskum o blackoute? Premiér sa musí rozhodnúť a nie hľadať alibi, odkazuje Baránek

07.04.2020 06:26

Premiér Igor Matovič sa podľa analytika Jána Baránka zastavil na hranici šírenia nervozity, ale oceňuje návrat exministerky Andrei Kalavskej.