Založ si blog

Slabý Matovič = slabý štát

Už vidíme prvé náznaky kolapsu našej ekonomiky. Ohlásené prepúšťanie nábytkárskej spoločnosti, ktorá sa „vyhráža“ vláde, že ak nedostane finančnú injekciu, tak ukončí svoju činnosti a o prácu príde cca 900 zamestnancov. Ak si pozrieme hospodárske výsledky tejto spoločnosti (https://www.finstat.sk/36305073), tak vidíme, že táto spoločnosť mala problémy dávno pred pandémiou. Teda nie je namieste pripisovať avizované prepúšťanie len obmedzeniam kvôli koronavírusu. Spoločnosť so stabilnými ročnými tržbami vo výške cca 70 mil. EUR dlhodobo, by predsa nemala skolabovať za 1 mesiac núteného zatvorenia obchodnej siete a mala by mať finančné prostriedky, ktoré vykryjú takýto výpadok. Nakoľko nepoznáme podrobnosti, všetky okolnosti a informácie čerpám len z uvedeného zdroja finstat.sk, tak nemá zmysel ísť do hĺbky. Nakoľko manažment tejto spoločnosti mohol o svojich problémoch informovať minulú vládu dávnejšie a tá nereagovala dostatočne.
Každá snaha o záchranu slovenskej spoločnosti, ktorá ma dlhodobú tradíciu a je stabilným zamestnávateľom, by nemala byť odignorovaná. Ale treba si uvedomiť, že máme trhovú ekonomiku a štát nemôže garantovať prežitie spoločností, ktoré sa samé dostanú do problémov. Takýto model podnikania, že nezvládnutím riadenia spoločnosti si manažment urobí zo zamestnancov rukojemníkov a začne nimi vydierať štát je odsúdeniahodný. Pripomína to situáciu, keď sa nás Brusel snažil vydierať spôsobom neprijmete migrantov – nedostanete eurofondy! Teraz je to podobná situácia vydierania. Štát nám nedá finančnú injekciu – pripravíme zamestnancov o živobytie. Nie je to však prvý prípad a pravdepodobne sa vynoria ďalšie. Treba tiež brať do úvahy, že im takéto konanie legislatíva povoľuje, čiže nepáchajú nič protiprávne. Či to je však morálne, nech každý posúdi sám.
Štát by sa nemal nechať zastrašovať zo strany podnikateľov a pokusy o takéto vydieranie by mal rázne potrestať. Pretože zamestnávatelia majú riadiť svoje spoločnosti tak, že v prípade situácie ako napr. pandémia, budú tieto spoločnosti maximálne nápomocné štátu, aby sa minimalizovali negatívne dopady na štát plynúce z takýchto situácii. Nie naopak!
Štát nie je opatrovateľka nezodpovedných podnikateľov!
Môj návrh je, keď už teda sme postavení pred „hotovú“ vec a je nevyhnutné zachraňovať nejakú spoločnosť, aby sa ochránil verejný záujem, tak musíme zmeniť veľmi benevolentné pravidlá pre obchodné spoločnosti, ktoré ručia za seba iba do výšky zapísaného vlastného imania. V prvom rade by súkromnú spoločnosť mali zachraňovať jej majitelia, ktorí z nej vyťahujú zisky, a keď teda príde situácia, že požiadajú štát o finančnú injekciu, tak sa najprv preverí finančná situácia majiteľov, zistí sa pôvod ich majetku a ak nejaký majetok majú, tak budú vyzvaní dať v prvom rade finančnú injekciu zo svojich vlastných prostriedkov. Ak odmietnu, tak štát pristúpi k znárodneniu spoločnosti, reštartuje výrobu a následne sa buď rozhodne, že si ju nechá alebo ju predá novým zodpovedným majiteľom. Samozrejme pôvodným majiteľom bude vyplatená súdno-znalecká zostatková cena spoločnosti. Ak majitelia budú ochotní podieľať sa na reštarte spoločnosti a štát bude musieť poskytnúť finančnú injekciu, tak automaticky štát majetkovoprávne vstúpi do spoločnosti a bude dohliadať na riadenie. Takýto majetkovoprávny vstup do spoločnosti by mal byť samozrejmosťou aj v prípade poskytnutia dotácie zahraničnými spoločnostiam, vrátane automobiliek. V prípade dotovania zahraničných výrobcov zastávam názor, že by to nemalo byť na úkor našich domácich výrobcov.
Tých riešení a modelov je samozrejme viac, dá sa o tom viesť siahodlhá odborná debata a v konečnom dôsledku dospieť ku kompromisu medzi všetkými dotknutými stranami.
(pozn. autora: jedná sa o súkromný názor autora, skutočnosti týkajúce sa spomenutej spoločnosti môžu byť odlišné)

PS: Pán premiér, venujte sa akútnym problémom štátu, nie debatovaniu s novinármi na tlačovkách a táraniu o nejakom nezmyselnom blackoute, resp. lepšie povedané lockoute. Slovensko nie je mesto v Číne! Pán Matovič, ak to dokážete, tak začnite riadiť krajinu Vy alebo odstúpte a nezavadzajte tým, ktorí krajinu riadiť dokážu. Už totižto nie ste v opozícii a Váš populistický politický marketing nevyrieši problémy zamestnancov ani zamestnávateľov! Odbory a zamestnávateľské zväzy ignorujete a alibisticky hádžete zodpovednosť na občanov cez pseudoankety a prieskumy, ktoré sa trápne snažíte prezentovať ako demokraciu. Pokojne poberajte plat, Vaša charita nikomu nepomôže, ZODPOVEDNOSŤ je teraz len a len na Vás za osudy nás všetkých!

 

Otázkou je, či padne režim

28.09.2023

Padne režim?! Toľko očakávané predčasné voľby sa nezadržateľne blížia. Občania Slovenska na ne čakajú od februára 2020, kedy sa k moci dostal amatérsky, nenávistný, protislovenský, proukrajinský, proamerický, probruselský provojnový propfizerovský zločinecký režim reprezentovaný Matovičom, Hegerom, Kollárom, Sulíkom, Remišovou, Naďom, Kolíkovou, Pročkom, [...]

Útlocitná Čaputová útočí na emócie voličov

18.09.2023

Útlocitná Čaputová podala na súd civilnú žalobu na Fica. Dôvodom sú údajné hrubé klamstvá a vymyslené obvinenia, ktoré o nej Fico neustále šíri. Útlocitná priznala, že si je vedomá toho, že ako verejne činná osoba je povinná znášať vyššiu mieru kritiky, ale údajne nie je povinná znášať stupňujúce sa verejné šikanovanie a bezdôvodné obviňovanie z [...]

Choroba s názvom Progresívne Slovensko

15.09.2023

Priatelia, pozrela som si volebný program „Plán pre budúcnosť“ tejto extrémistickej strany plnej kadejakých dúhových súdruhov, radikálov, protinárodných živlov a hlavne „odborníkov a odborníčok na dôstojnú budúcnosť Slovenska“, ktorý by sa mal skôr volať – „Presunieme všetkých kamošov z pofidérnych mimovládok a všetkých progresívnych aktivistov do [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.