Založ si blog

Pripravme sa na nový svetový poriadok

Pandémia udrela náhle a nečakane. Pristihla svet nepripravený a uvrhla ho do chaosu, ktorý zmení súčasný svetový poriadok. Štáty v snahe chrániť svoje obyvateľstvo odhalili svoju skutočnú tvár a v plnej nahote predviedli, že keď sa jedná o prežitie, tak slušné správanie ide bokom a prvoradá je bezpečnosť vlastných občanov. Uzatvorené hranice, zákaz vývozu nevyhnutného zdravotníckeho materiálu a boj oň na zahraničných trhoch. Našťastie medzinárodný obchod aj naďalej funguje v obmedzenom režime, vrátane vnútorného trhu EÚ a Slovensko dokáže nakúpiť a doviezť potraviny. Nakoľko Slovensko nie je potravinovo sebestačné, tak sme na dovoze zo zahraničia existenčne závislí. V minulosti sme boli potravinovo sebestační a mali sme vytvorené aj strategické zásoby základných surovín. Dokonca sme sa radili na popredné miesta v rámci celého sveta v potravinovej bezpečnosti. To všetko je však už nenávratne preč. Infraštruktúra našej potravinovej sebestačnosti bola zničená a my sme odkázaní na dovoz zo zahraničia.

Pandémia nám však ukázala, že spoliehať sa môžeme iba sami na seba a naši európski partneri sa s nami podelia (predajú nám) iba, ak sami majú nadbytok. Pre vlastné prežitie musíme brať do úvahy nevyspytateľné správanie cudzích štátov a musíme byť na to pripravení. Preto je nevyhnutné, aby sme čo najskôr začali s obnovou našej potravinovej sebestačnosti a energetickej bezpečnosti. Pretože takto sme veľmi zraniteľnými a vydierateľnými. NEVERME TÝM LUHÁROM, KTORÍ NAŠU SEBESTAČNOSŤ PREZENTUJÚ AKO OHROZOVANIE NÁŠHO ČLENSTVA V EURÓPSKEJ ÚNII, PRETOŽE MÔŽEME BYŤ SEBESTAČNÍ A AJ ČLENMI EÚ, DOKONCA NADPRODUKCIU VIEME PREDÁVAŤ DO ZAHRANIČIA ako to robia iné členské štáty. V minulosti sme dokázali byť potravinovo sebestační, tak to dokážeme aj v budúcnosti, stačí na to len politická a spoločenská vôľa. Teraz v čase koronavírusu sme narazili, tak hádam je čas odraziť sa správne.

PS: Nie som si však istá či schopnosti Matovičovej vlády sú na toto dostatočné a či im to bude dovolené spoza Atlantiku. Absolútnou prioritou štátu by malo byť predsa nakŕmiť svoj národ. Z áut sa bohužiaľ nenajeme.

Sulíkove otrokárske maniere

31.05.2020

Samoľúby minister Sulík, ktorý je známy tým, že ho zaujíma len privatizácia všetkého a maximalizácia zisku súkromných spoločností, bez akejkoľvek spoločenskej zodpovednosti a náznaku akejkoľvek spolupatričnosti voči komukoľvek, ak sa teda náhodou nejedná o veľkopodnikateľov a finančných žralokov, predstavil pred pár dňami azda svetovú novinku, ktorú by nám isto [...]

Do Troškovej sú zaľúbení aj „objektívni“ novinári

14.05.2020

Všetci si určite spomíname na štátnu radkyňu Troškovú ex-premiéra Fica. Najväčší škandál posledných dní, ktorý našim „objektívnym“ novinárom nedovolí spávať, je to, že Mária Trošková si písala s talianskym mafiánom Vadalom. Hurá, aká to novinka! Slovenskí „objektívni“ novinári zase objavili teplú vodu a zostali z nej obarení. O jej [...]

Agenti „Brain-Washing-tonu“ Čaputová, Matovič a Boris Dollár

13.05.2020

Americká propagandistická mašinéria a jej čelní predstavitelia akosi „nedopatrením“ zabudli na výročie Dňa víťazstva nad fašizmom zaradiť medzi víťazné mocnosti Sovietsky zväz. https://www.rt.com/news/488330-moscow-washington-serious-talk-v-day/ Zásluhy Červenej armády sú, dúfam, u nás teraz každému jasné a nespochybniteľné. Je tu však možnosť, že [...]

pellegrini, matovič

Šanca pre Pellegriniho, odkaz pre Roberta Fica, výzva Matovičovi

01.06.2020 12:00

Prieskum politických preferencií ukázal, že aj keď Peter Pellegrini ešte nemá založenú novú stranu, už šliape na päty hnutiu OĽaNO.

Lozorno Prezidentka MDD čaputová

Čaputová: Zdá sa, že skúsenosť s online vyučovaním bola napokon obohacujúca

01.06.2020 11:59

Školy a školské zariadenia boli z dôvodu šírenia koronavírusu zatvorené od marca.

MŠ Dezinfekcia koronavírus

Pribudol jeden nový prípad Covidu-19, záujem o testovanie slabne

01.06.2020 09:44

Spolu bolo zatiaľ vykonaných 172 875 testov, 274 z nich počas nedele.

sud, vrazda kuciak, Marian Kocner, Marián Kočner,

Kočner so Zsuzsovou opäť pred súdom. Stretli sa aj deň po vražde?

01.06.2020 09:00, aktualizované: 13:42

Hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračuje 16. deň. Sú prítomní všetci traja obžalovaní aj rodičia zavraždených.

Slavěna Vorobelová

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 81
Celková čítanosť: 797138x
Priemerná čítanosť článkov: 9841x

Autor blogu

Kategórie