Založ si blog

Nemecká logika kancelára Scholza

Téma zásobovania zemným plynom sa vzhľadom na blížiacu vykurovaciu sezónu a prehlbujúcu energetickú krízu, ktorá ženie ceny za energonosiče, hlavne zemný plyn, na stále nové a nové historické maximá, čo logicky negatívne vplýva aj na mieru inflácie, sa postupne stáva tou najhorúcejšou témou aj napriek tomu, že práve kvôli nej nám čoraz reálnejšie hrozí chlad kvôli možným výpadkom výroby tepla v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne. Smutné na tom celom je, že jedinou príčinou prebiehajúcej energetickej krízy sú politické špičky Európskej únie, vrátane tých našich, nekompetentných kazisvetov ako Heger, Matovič či Sulík, ktorí namiesto toho, aby riešili blížiaci sa energetický kolaps, aktuálne riešia akurát tak svoje urazené egá. A to si pravdepodobne všimol aj nemecký kancelár Scholz, ktorý vyhlásil, že bude podporovať výstavbu plynovodu vedúceho do strednej Európy z Portugalska a Španielska cez Francúzsko s cieľom získať nové zdroje energie pre tento región. Z akého titulu má práve on potrebu riešiť našu energetickú bezpečnosť je pre mňa záhadou. Či už sme nebodaj neoficiálne nemeckým protektorátom? Ďakujeme, nechceme!
Faktom je, že nielen Slovensko, ale aj celý región strednej Európy je plne energeticky závislý od zdrojov dodávaných Ruskou federáciou či sa to niekomu páči, alebo nie. Nebavíme sa len o zemnom plyne, ide o aj ropu, uhlie a mimoriadne dôležité jadrové palivo. Vzhľadom na naše prírodné pomery je to prirodzené, normálne a nie je na tom nič zlé a nie je ani dôvod sa kvôli tomu hanbiť, resp. za každú cenu sa snažiť tieto lacné, stabilné a kvalitné zdroje nahradiť inou alternatívou, ktorá ani neexistuje alebo je nerealizovateľná, či realizovateľná iba za cenu enormných škôd na našej ekonomike, blahobyte a bezpečnosti obyvateľstva. Taká je realita, to sú fakty! A ani čiastočné nahradenie ruských energonosičov za predražené nestabilné dodávky od iných dodávateľov našu závislosť od energetických zdrojov z Ruskej federácie neukončí. Pretože stále budeme potrebovať 100% zdrojov, ak teda nechceme utlmiť ekonomiku a znížiť životný komfort našich občanov. Tým, že lacné dodávky z Ruska čiastočne nahradíme drahšími dodávkami od iných dodávateľov (ktorí nám môžu za vyššiu cenu predávať ruské energonosiče, čo aj je veľmi pravdepodobné), tak tým si sami privodíme aj zvýšenie cien dodávok z Ruska, pretože tak funguje cenotvorba na voľnom trhu riadenom dopytom a ponukou. To je skvelá vyhliadka do budúcnosti pre naše peňaženky. Všetci na nás zarobia, len my kvôli zadubeným politikom súčasnej vládnej koalície prerobíme aj spodné prádlo a zostanú nám už len holé zadky!
„Hra Západu“ je strategicky na takej mentálnej úrovni ako sú aj politici, ktorí ju „hrajú“. Presviedčajú nás ako nám bude skvele, keď sa zbavíme závislosti na ruských energonosičoch a staneme sa závislými na enegronosičoch odobrených našimi euroatlantickými pánmi. Lebo plyn dodaný za doláre, napr. z totalitného Kataru, bude obohatený o demokratickú zložku, ktorá nám okrem tepla dodá aj pocit toho, že vieme, kam patríme, resp. komu patríme. Niečo ako Korčok – ten s istotou vie, kam patrí a my zas s istotou vieme, komu patrí.
Zatiaľ, čo o slovenský energotrh usiluje nemecký kancelár Olaf Scholz, tak u našich južných susedov Viktor Obrán zvyšuje odber ruského plynu nad zmluvné množstvá a predzásobuje sa tak na avizovaný nedostatok. Vynikajúca stratégia, ktorá maďarskému štátnemu rozpočtu prinesie eurá, ktoré by inak neboli, pretože Viktor Obrán za lacno nakúpi a za draho predá, možno aj nám na Slovensko. Lebo my nemôžeme mať zmluvy s Rusmi, tak ako Maďarsko! My radšej budeme čakať na ten plynovod z Portugalska, o ktorom blúzni Scholz a možno s tým má niečo spoločné aj Sulík, lebo ten je asi viac Nemec ako Slovák.
P.S.: Nie všetci Slováci sú tupci a už prekukli tieto hry na dobrého strýka Sama a zlého diktátora Putina, ekonomická logika totiž nepustí. Ale dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým….

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

04.10.2022

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej krízy, kedy sociálne odkázaní ľudia, ale aj sociálne zariadenia žijú v obave z budúcnosti, najmä ako zaplatia vysoké účty za plyn a elektrinu, ktorí zároveň budú postihnutí aj vysokou infláciou, ktorá sa očakáva na úrovni 20%, minister Krajniak zo Sme rodina predkladá [...]

Poľsko ako trójsky kôň USA

30.09.2022

Určite mnohí z Vás zachytili správu o poškodení podmorských plynovodov Nordstream 1 a 2, niektorí možno aj zachytili fotografiu zemného plynu vyvierajúceho na morskej hladine (veľkosť kruhu na fotografii je v priemere cca 600 m). Otázku či išlo o nešťastnú náhodu v rovnakom čase na obidvoch potrubiach a na viacerých miestach si snáď klásť ani nemusíme, nakoľko [...]

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

25.09.2022

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia s predčasnými voľbami a [...]

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo z Ruska možno až milión ľudí

04.10.2022 20:52

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Bratislava Zochova nehoda pochod obete pamiatka BAX

Sviečky a smútok sa vrátili na Zochovu. V Bratislave si uctili obete nehody

04.10.2022 20:26, aktualizované: 21:12

Študenti v areáli internátov v Mlynskej doline si uctili pamiatku svojich zosnulých spolužiakov minútovým stíšením po 20.00 h.

Ján Horecký

Nový šéf školstva Horecký: Som ministrom zhody, nikto nám pod tankami nevnucuje ideológiu

04.10.2022 19:27

Na nového ministra školstva sa čakalo najdlhšie. Napriek kritike jeho konzervativizmu hovorí o tom, že je ministrom zhody a svetonázor ani náboženstvo nebudú kritériom.

heger, rana

Heger sa stretol s novým americkým veľvyslancom, témami obchod i vojna

04.10.2022 18:50

Hovorili aj o aktuálnej situácii na Ukrajine.

Slavěna Vorobelová

Poslankyňa slovenského národa v NR SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 175
Celková čítanosť: 1551832x
Priemerná čítanosť článkov: 8868x

Autor blogu

Kategórie