Založ si blog

Morawieckeho snaha oddialiť voľby

„Mäkké podbruško“ NATO – priesmyk Suwalki medzi Poľskom a Litvou, resp. Bieloruskom a Kaliningradom

Tento cca 100 km dlhý priesmyk dnes slúži ako pozemný koridor medzi Poľskom a takmer bezbrannými pobaltskými štátmi a zároveň oddeľuje ruskú exklávu Kaliningrad na pobreží Baltiku od Bieloruska, spojenca Ruska. Ak by prišlo k zmene pomerov v tomto priesmyku, tak by Rusko získalo pozemný koridor do Kaliningradu, resp. k pobrežiu Baltiku, a pobaltské štáty by ostali odrezané od existenčnej vojenskej pomoci hlavných síl NATO. Preto sa táto oblasť označuje ako „mäkké podbruško“ NATO (najslabšie miesto) a vojenskí stratégovia predpokladajú to, že ak by prišlo k napadnutiu územia členského štátu NATO zo strany Ruska, tak by to najpravdepodobnejšie bola práve táto oblasť a jej blízke okolie.

Po presune Wagnerových „muzikantov“ do Bieloruska začalo hlavne Poľsko biť na poplach, že niečo sa chystá a posilňuje prítomnosť armády na hraniciach s Bieloruskom, hlavne v pohraničných oblastiach priesmyku Suwalki. A možno sa naozaj niečo chystá, pretože bieloruské ministerstvo obrany v pondelok 7.8.2023 oznámilo, že začali rozsiahle vojenské cvičenia práve v blízkosti priesmyku Suwalki, počas ktorých má dôjsť k významným pohybom mechanizovaných obrnených jednotiek a tankov bieloruských (aj ruských?) ozbrojených síl, ako aj k letom bojových a pozorovacích dronov.

Či sa jedná len o normálne cvičenia, ktoré Bielorusko aj v tejto oblasti vykonáva pravidelne, alebo ide o provokáciu v snahe eskalovať napätie a naozaj sa chystá priamy ozbrojený stret, to sa teraz nedá konkrétne zodpovedať. Ale skúsme si načrtnúť tri krátke pohľady na túto situáciu.

1️⃣. Rusko využije moment prekvapenia a demoralizované NATO sa pokúsi vtiahnuť do priamej konfrontácie s tým, že sa spolieha na to, že článok V. o kolektívnej obrane je len floskula a vyjadrenia o súdržnosti a jednote sú len vyjadrenia v rovine politickej „korektnosti“ slaboduchých politikov. Indícií je k tomu viac ako dosť.

2️⃣. USA sa cez politické figúrky pokúsia poštvať Poľsko proti Bielorusku v snahe rozšíriť vojnu mimo územia Ukrajiny a rozdúchať totálny ozbrojený konflikt v Európe. Ukrajina už totižto melie z posledného. Aj na toto je dostatok indícií.

3️⃣. Súčasná poľská vláda využije možné provokácie (kľudne aj pod falošnou vlajkou) na vyhlásenie výnimočného stavu v snahe oddialiť parlamentné voľby, ktoré sa majú konať v októbri 2023. Na toto upozorňuje aj poľská opozícia a považuje to za najreálnejší dôvod eskalácie napätia aj zo strany samotného Poľska.

P.S.: Viacero nezávislých analýz poukázalo na to, že Poľsko môže mať expanzívne záujmy a rado by obnovilo svoje historické územia, hlavne na západnej Ukrajine, v Bielorusku, v Litve a samozrejme aj v po zuby vyzbrojenom ruskom Kaliningrade. Lenže nevieme, akú historickú mapu Poliaci vytiahnu, pretože územné spory a prekresľovanie hraníc sa týkali v minulosti aj štátnych útvarov slovenského a českého národa. Takže, ak poukazujeme na Orbánove „boľačky“ kvôli Felvídeku (ako on označuje zvrchované územie Slovenska), tak potom by bolo namieste zaoberať sa aj plánmi imperiálne sa správajúceho Poľska, ktorého agresívne správanie môže do ozbrojeného konfliktu zatiahnuť aj nás.

Otázkou je, či padne režim

28.09.2023

Padne režim?! Toľko očakávané predčasné voľby sa nezadržateľne blížia. Občania Slovenska na ne čakajú od februára 2020, kedy sa k moci dostal amatérsky, nenávistný, protislovenský, proukrajinský, proamerický, probruselský provojnový propfizerovský zločinecký režim reprezentovaný Matovičom, Hegerom, Kollárom, Sulíkom, Remišovou, Naďom, Kolíkovou, Pročkom, [...]

Útlocitná Čaputová útočí na emócie voličov

18.09.2023

Útlocitná Čaputová podala na súd civilnú žalobu na Fica. Dôvodom sú údajné hrubé klamstvá a vymyslené obvinenia, ktoré o nej Fico neustále šíri. Útlocitná priznala, že si je vedomá toho, že ako verejne činná osoba je povinná znášať vyššiu mieru kritiky, ale údajne nie je povinná znášať stupňujúce sa verejné šikanovanie a bezdôvodné obviňovanie z [...]

Choroba s názvom Progresívne Slovensko

15.09.2023

Priatelia, pozrela som si volebný program „Plán pre budúcnosť“ tejto extrémistickej strany plnej kadejakých dúhových súdruhov, radikálov, protinárodných živlov a hlavne „odborníkov a odborníčok na dôstojnú budúcnosť Slovenska“, ktorý by sa mal skôr volať – „Presunieme všetkých kamošov z pofidérnych mimovládok a všetkých progresívnych aktivistov do [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.