Založ si blog

Zelenský prehráva a spolu s ním aj Európska únia

Na pozadí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a v dôsledku uvaľovania sankcií proti Rusku, ktorých opodstatnený význam popiera nespočetné množstvo výnimiek a ich neustále obchádzanie, Európska únia prichádza o svoje najdôležitejšie a najkonkurencieschopnejšie dodávky energonosičov, čím ohrozuje svoju výrobnú výhodu a zrýchľuje inflačnú vlnu, ktorá prostredníctvom vyšších nákladov na energie negatívne ovplyvní blahobyt obyvateľstva v nadchádzajúcej zime.

Európska únia sa už roky snaží diverzifikovať svoje energetické zdroje, no doteraz nemá komplexný pohotovostný plán, ktorý by dokázal čeliť dopadu náhleho prerušenia prístupu k ruskej rope a plynu. Prozápadne nastavení politici hrubo zveličili substitučný potenciál iných zdrojov energonosičov (ako je LNG) a aj preto dnes čelia potrebe akceptovať alternatívy, ktoré sa ešte nedávno považovali za politicky nevhodné, ako napríklad opätovné otvorenie ťažby uhlia v Nemecku. Namiesto toho, aby títo politici vyvodili osobnú zodpovednosť, tak sú ochotní poprieť aj samých seba a prevrátiť svoje politické a ideologické kabáty naruby.

Ako došlo k tomuto hrubému nesprávnemu výpočtu? Je zrejmé, že vedenie EÚ nebolo schopné predvídať skutočné hospodárske dôsledky hospodárskej vojny rozpútanej proti Rusku v Európe a mimo nej. Jedným z vysvetlení drzosti a sebavedomia obklopujúceho postoj EÚ proti Rusku na začiatku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine bolo silné presvedčenie, že kombinácia protiruských sankcií a vojenskej podpory Ukrajine výrazne oslabí ruské politické, sociálne a vojenské pomery smerujúce k jeho porážke. To vysvetľuje napríklad odvážne vyhlásenia, že vojna sa vyrieši iba na bojisku, ako to s istotou povedal predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci ešte v marci.

Dá sa tvrdiť, že nesprávne hodnotenie výsledku vojny má svoje korene v chybných americko-britských spravodajských službách, ktoré predpovedali porážku Ruska prostredníctvom hospodárskej vojny, a teda zároveň obmedzený vplyv sankcií na hospodárstvo samotnej Európskej únie. Keďže tomu tak nie je, vedenie EÚ sa teraz snaží hľadať riešenia ako minimalizovať škody, ktoré si sama spôsobila. Medzitým už dochádza k politickému prepadu, pričom britskí a talianski premiéri sú najviditeľnejšími obeťami domácich politických udalostí, ktoré rozpútali ich vlastné protiruské sankcie. Ešte dôležitejšie je, že zatiaľ sa nezdá, že zostávajúci európski lídri (pod vedením von der Leyenovej, Macrona a Scholza) sú ochotní zmeniť svoj protiruský postoj. Na druhej strane, politické názory odsudzujúce protiruský postoj zaznievajú čoraz hlasnejšie, keďže nedávny prejav maďarského premiéra Orbána, kde smelo spomenul, že ruské sankcie a vyzbrojovanie Ukrajiny zlyhali, Ukrajina nemôže vyhrať vojnu, čím viac zbraní pôjde na Ukrajinu, tým viac územia stratí a že Západ by mal prestať vyzbrojovať Ukrajinu a zamerať sa na diplomaciu.

Podstatou súčasných problémov EÚ je jej neschopnosť vyvážiť svoje ekonomické a bezpečnostné záujmy s dostatočnou autonómiou, aby sa mohla starať o svoje vlastné záujmy. Nejednoznačnosť EÚ nie je nová, má svoje korene v architektúre po 2. svetovej vojne a po rozpade Sovietskeho zväzu. Vo vzťahu k Ukrajine sa prejavila v jej neschopnosti presadzovať minské dohody, ktoré jasne ponúkali rusko-ukrajinskú mierovú cestu, ale nedokázali ich presadiť Francúzsko a Nemecko pre neutíchajúci tlak USA a Ukrajiny.

Zdá sa, že iba významné politické zmeny v štátoch EÚ, na ktorých záleží – menovite vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku – umožnia zmysluplnú zmenu kurzu zo súčasnej cesty konfrontácie s Ruskom a v konečnom dôsledku ekonomického sebazničenia. V opačnom prípade bude akákoľvek politická iniciatíva smerujúca k vyriešeniu vojny ponechaná v rukách Ruska a Spojených štátov, a ak je to tak, žiadna trvalá dohoda nebude mať na srdci európske záujmy. Bolo by tragické, keby sa kľúčový európsky problém, akým je vojna na Ukrajine, nakoniec vyriešil prostredníctvom rokovaní euro-ázijskej a americkej veľmoci.

P.S.: Vojna na Ukrajine má zjavne samodeštrukčné dopady na EÚ, ale aj napriek blikajúcim kontrolkám si eurofanatici buď stoja na vedení alebo dúfajú v nejaký zázrak z nebies, inak sa ich postoj a tvrdohlavosť vysvetliť nedá. Týmto sa vlastne priznávajú, že nezastupujú občanov EÚ, ale záujmy inej veľmoci.

Použitý zdroj: Ron Paul Institute

Čaputovej „excelentný“ prejav

30.11.2022

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnejúcu chudobu občanov Slovenska, vojnu na Ukrajine, globálne otepľovanie, drísty o jej predstave demokracie a celé to podčiarkla šírením [...]

Orbánov mokrý sen alebo. ..

24.11.2022

Liberálne „ultras“ v Prezidentskom paláci a tiež na poste ministra zahraničných vecí, neborák Heger ako „najmocnejší“ muž vo vláde, ktorý bez súhlasu svojho straníckeho predsedu Matoviča, nie je schopný urobiť nič, kšeftár Kollár a „opozičná“ SaS. Toto je aktuálna politická reprezentácia Slovenska, ktorá náš národ a občanov SR [...]

„Fakt“ objektívna TA3

23.11.2022

Hoaxy, dezinformácie, konšpirácie, kritické myslenie, dezoláti, opice, fašisti, blokovanie falošných správ, sláva Ukrajine, blokovanie webov a „nebezpečných“ účtov na sociálnych sieťach, ruská propaganda, Najvyšší bezpečnostný úrad musí okamžite konať…toto pomaly dennodenne počúvame z úst tých najväčších demokratov a bojovníkov za slobodu, [...]

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Jan Lipavský, Rastislav Káče, Alexander Schallenberg.

Káčer sa stretol so šéfmi diplomacií Česka a Rakúska. Diskutovali o situácii na Ukrajine i migrácii

03.12.2022 15:15

Minister Rastislav Káčer ocenil dobré susedské vzťahy a spoluprácu v rámci Slavkovského formátu,