Založ si blog

Zelenský prehráva a spolu s ním aj Európska únia

Na pozadí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a v dôsledku uvaľovania sankcií proti Rusku, ktorých opodstatnený význam popiera nespočetné množstvo výnimiek a ich neustále obchádzanie, Európska únia prichádza o svoje najdôležitejšie a najkonkurencieschopnejšie dodávky energonosičov, čím ohrozuje svoju výrobnú výhodu a zrýchľuje inflačnú vlnu, ktorá prostredníctvom vyšších nákladov na energie negatívne ovplyvní blahobyt obyvateľstva v nadchádzajúcej zime.

Európska únia sa už roky snaží diverzifikovať svoje energetické zdroje, no doteraz nemá komplexný pohotovostný plán, ktorý by dokázal čeliť dopadu náhleho prerušenia prístupu k ruskej rope a plynu. Prozápadne nastavení politici hrubo zveličili substitučný potenciál iných zdrojov energonosičov (ako je LNG) a aj preto dnes čelia potrebe akceptovať alternatívy, ktoré sa ešte nedávno považovali za politicky nevhodné, ako napríklad opätovné otvorenie ťažby uhlia v Nemecku. Namiesto toho, aby títo politici vyvodili osobnú zodpovednosť, tak sú ochotní poprieť aj samých seba a prevrátiť svoje politické a ideologické kabáty naruby.

Ako došlo k tomuto hrubému nesprávnemu výpočtu? Je zrejmé, že vedenie EÚ nebolo schopné predvídať skutočné hospodárske dôsledky hospodárskej vojny rozpútanej proti Rusku v Európe a mimo nej. Jedným z vysvetlení drzosti a sebavedomia obklopujúceho postoj EÚ proti Rusku na začiatku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine bolo silné presvedčenie, že kombinácia protiruských sankcií a vojenskej podpory Ukrajine výrazne oslabí ruské politické, sociálne a vojenské pomery smerujúce k jeho porážke. To vysvetľuje napríklad odvážne vyhlásenia, že vojna sa vyrieši iba na bojisku, ako to s istotou povedal predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci ešte v marci.

Dá sa tvrdiť, že nesprávne hodnotenie výsledku vojny má svoje korene v chybných americko-britských spravodajských službách, ktoré predpovedali porážku Ruska prostredníctvom hospodárskej vojny, a teda zároveň obmedzený vplyv sankcií na hospodárstvo samotnej Európskej únie. Keďže tomu tak nie je, vedenie EÚ sa teraz snaží hľadať riešenia ako minimalizovať škody, ktoré si sama spôsobila. Medzitým už dochádza k politickému prepadu, pričom britskí a talianski premiéri sú najviditeľnejšími obeťami domácich politických udalostí, ktoré rozpútali ich vlastné protiruské sankcie. Ešte dôležitejšie je, že zatiaľ sa nezdá, že zostávajúci európski lídri (pod vedením von der Leyenovej, Macrona a Scholza) sú ochotní zmeniť svoj protiruský postoj. Na druhej strane, politické názory odsudzujúce protiruský postoj zaznievajú čoraz hlasnejšie, keďže nedávny prejav maďarského premiéra Orbána, kde smelo spomenul, že ruské sankcie a vyzbrojovanie Ukrajiny zlyhali, Ukrajina nemôže vyhrať vojnu, čím viac zbraní pôjde na Ukrajinu, tým viac územia stratí a že Západ by mal prestať vyzbrojovať Ukrajinu a zamerať sa na diplomaciu.

Podstatou súčasných problémov EÚ je jej neschopnosť vyvážiť svoje ekonomické a bezpečnostné záujmy s dostatočnou autonómiou, aby sa mohla starať o svoje vlastné záujmy. Nejednoznačnosť EÚ nie je nová, má svoje korene v architektúre po 2. svetovej vojne a po rozpade Sovietskeho zväzu. Vo vzťahu k Ukrajine sa prejavila v jej neschopnosti presadzovať minské dohody, ktoré jasne ponúkali rusko-ukrajinskú mierovú cestu, ale nedokázali ich presadiť Francúzsko a Nemecko pre neutíchajúci tlak USA a Ukrajiny.

Zdá sa, že iba významné politické zmeny v štátoch EÚ, na ktorých záleží – menovite vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku – umožnia zmysluplnú zmenu kurzu zo súčasnej cesty konfrontácie s Ruskom a v konečnom dôsledku ekonomického sebazničenia. V opačnom prípade bude akákoľvek politická iniciatíva smerujúca k vyriešeniu vojny ponechaná v rukách Ruska a Spojených štátov, a ak je to tak, žiadna trvalá dohoda nebude mať na srdci európske záujmy. Bolo by tragické, keby sa kľúčový európsky problém, akým je vojna na Ukrajine, nakoniec vyriešil prostredníctvom rokovaní euro-ázijskej a americkej veľmoci.

P.S.: Vojna na Ukrajine má zjavne samodeštrukčné dopady na EÚ, ale aj napriek blikajúcim kontrolkám si eurofanatici buď stoja na vedení alebo dúfajú v nejaký zázrak z nebies, inak sa ich postoj a tvrdohlavosť vysvetliť nedá. Týmto sa vlastne priznávajú, že nezastupujú občanov EÚ, ale záujmy inej veľmoci.

Použitý zdroj: Ron Paul Institute

Žilinku chcú potichu odstrániť

25.05.2023

Lex Žilinka, zákon, ktorý je momentálne v Národnej rade a ktorým chcú odstaviť stoj čo stoj s blížiacimi sa predčasnými voľbami generálneho prokurátora, pretože nekoná podľa predstáv niektorých liberálno-progresívnych politikov. Liberáli z SaS síce tvrdia, že majú šľachetný zámer a týmto návrhom zákona chcú len zvýšiť transparentnosť v oblasti prokuratúry, [...]

DeSantis podpísal trest smrti pre pedofilov

15.05.2023

Súhlasili by ste so zavedením trestu smrti za sexuálne násilie páchané na deťoch do 12 rokov?! Takýto zákon totižto nedávno (1.5.2023) podpísal republikánsky guvernér Floridy (USA) Ron DeSantis. Urobil tak aj napriek tomu, že tento návrh zákona je v rozpore s rozhodnutím Najvyššieho súdu USA z roku 2008, ktoré štátom (jednotlivé štáty USA) bráni ukladať trest smrti za [...]

Ďalšia „atomofka“ od Matoviča

14.05.2023

Nie je tomu tak dávno, čo kráľ populizmu Matovič sľuboval 500€ „atomofku“ každému občanovi za účasť vo voľbách, čo samozrejme odprezentoval verejnosti a poslancom NR SR tak, že v žiadnom prípade sa nejedná o kupovanie si hlasov a je to len pomoc pre ľudí. Každému príčetnému človeku je jasné, že je to skoro ako volebná korupcia. Tento populistický návrh [...]

3B-Gregus

Vtáčiu chrípku hlásia po Liptove na ďalších miestach. Prenos je možný aj na ľudí

28.05.2023 15:00

Veterinári identifikovali vírus na Oravskej priehrade, Liptovskej Mare a v bratislavských Rusovciach. Ohrozí zdravie ľudí či kúpaciu sezónu?

Jaroslav Naď

Naď: Najvyšší ústavní činitelia dostali správu o snahe zmanipulovať voľby

28.05.2023 14:58

Podľa exministra Naďa mal konkrétny občan dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb v prospech strany Smer.

polícia

Polícia pripravuje pre nedeľný koncert Depeche Mode bezpečnostné opatrenia

28.05.2023 14:32

Po koncerte posilnia niektoré linky mestskej hromadnej dopravy.

heger, šeliga, zitnanska

Šeliga: Strana Demokrati je stále pripravená diskutovať o spájaní

28.05.2023 14:04

Podľa Gröhlinga (SaS) máme na pravej strane politického spektra viac predsedov, než voličov.