Založ si blog

Eskalácia kvôli F-16

Ukrajina dostane americké stíhačky F-16

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uviedol, že Holandsko súhlasilo s dodávkou 42 lietadiel. Dánsko tiež uviedlo, že lietadlá daruje (množstvo zatiaľ nešpecifikovali). Samozrejme, tomuto aktu musel predchádzať schvaľovací proces v USA, ktoré ako výrobca týchto lietadiel, museli vydať povolenie na presun, resp. ich darovanie. A ak sa pýtate otázku, že prečo spojení štváči americkí nedarovali Zelenskému nejaké F-16tky zo svojich zásob, ale túto ťarchu opäť presunuli na iné štáty, tak odpoveď je pomerne jednoduchá a zreteľná. Tak, ako za ich imperiálne a obchodné záujmy zomierajú ukrajinskí vojaci a nie tí americkí, tak tento istý spôsob vedenia vojny cudzími rukami používajú aj v prípade dodávania „kritických“ zbraní pomocou iných štátov, aby sa oni mohli tváriť, že s tým nič nemajú a ide o slobodné rozhodnutie daného štátu pomôcť kyjevskému režimu. Rovnako to platí aj pre sankcie, ktoré na Rusko uvalila EÚ, ale USA už nie.

Stíhačky F-16 aj tak nič v prospech Ukrajiny nezmenia, práve naopak. Toto môže Rusko vyprovokovať k ešte masívnejším úderom, ktoré však už nemusia byť mierené len na ciele lokalizované na území Ukrajiny, ale aj v susedných štátoch, vrátane Slovenska. Ale prečo?!

Tým najzásadnejším argumentom je to, že minister zahraničných vecí RF Lavrov ešte v júli 2023 varoval Západ, že použitie F-16 na ukrajinskom bojisku bude Rusko považovať za jadrovú eskaláciu a bude nútené prijať odvetné opatrenia. Je tomu tak preto, lebo viacúčelové bojové lietadlo F-16 je schopné niesť taktické jadrové zbrane. Druhým zásadným argumentom je to, že F-16, vzhľadom na svoju konštrukciu, musí mať dokonale čistú vzletovú a pristávaciu dráhu. A čo myslíte, koľko takýchto letísk sa nachádza na území Ukrajiny?! Veď predsa letiská (hlavne vojenské) patria medzi prvé ciele, na ktoré sa útočí.

Takže, odkiaľ asi tak budú tieto F-16 štartovať?!

Do úvahy prichádzajú dve možnosti. Ukrajina zvládne pripraviť nejakým zázrakom svoje letiská do potrebnej kvality alebo z letísk nachádzajúcich sa v susedných štátoch, ktoré sú v letovom dosahu F-16tky. Letový dosah je cca 4200 km. Ale vzhľadom k tomu, že reakcia Ruska bude znamenať nasadenie modernejších zbraní protivzdušnej obrany či stíhačiek 5. generácie, tak sa dá predpokladať, že pri letovom dosahu nebude potrebné počítať palivo na cestu späť a tí anglicky hovoriaci piloti v ukrajinských uniformách aspoň nebudú musieť myslieť na moment, kedy je nevyhnutné lietadlo otočiť a zamieriť na letisko.

P.S.: Tento dar pre Zelenského môže vyústiť do rozšírenia horúcej fázy vojny aj do susedných štátov Ukrajiny a hlavne na ich vojenské letiská, ktoré sa môžu stať terčom nejakého „zatúlaného“ Kindžalu. Ale to asi spojení štváči americkí chcú, a preto podnikajú tieto eskalačné kroky.

 

Otázkou je, či padne režim

28.09.2023

Padne režim?! Toľko očakávané predčasné voľby sa nezadržateľne blížia. Občania Slovenska na ne čakajú od februára 2020, kedy sa k moci dostal amatérsky, nenávistný, protislovenský, proukrajinský, proamerický, probruselský provojnový propfizerovský zločinecký režim reprezentovaný Matovičom, Hegerom, Kollárom, Sulíkom, Remišovou, Naďom, Kolíkovou, Pročkom, [...]

Útlocitná Čaputová útočí na emócie voličov

18.09.2023

Útlocitná Čaputová podala na súd civilnú žalobu na Fica. Dôvodom sú údajné hrubé klamstvá a vymyslené obvinenia, ktoré o nej Fico neustále šíri. Útlocitná priznala, že si je vedomá toho, že ako verejne činná osoba je povinná znášať vyššiu mieru kritiky, ale údajne nie je povinná znášať stupňujúce sa verejné šikanovanie a bezdôvodné obviňovanie z [...]

Choroba s názvom Progresívne Slovensko

15.09.2023

Priatelia, pozrela som si volebný program „Plán pre budúcnosť“ tejto extrémistickej strany plnej kadejakých dúhových súdruhov, radikálov, protinárodných živlov a hlavne „odborníkov a odborníčok na dôstojnú budúcnosť Slovenska“, ktorý by sa mal skôr volať – „Presunieme všetkých kamošov z pofidérnych mimovládok a všetkých progresívnych aktivistov do [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.